Satala'da kazı için imzalar atıldı

Satala'da kazı için imzalar atıldı

Gümüşhane Müze Müdürlüğü'nün başlayacağı Satala Antik Kenti kazısı için Bakanlık yetkilileri ile kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım’ın arasında sözleşme imzalandı.

Satala Antik Kentinin ortaya çıkarılması için sözleşme imzalandı

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Sadak köyü sınırlarında bulunan ve Roma İmparatorluğu’nun doğudaki en önemli askeri karargâhının bulunduğu Satala Antik Kentinde yapılacak kazıların başkanlığını Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi arkeolog Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım yürütecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2017 kazı programında bulunan ve talep edilen 230 bin TL’lik ödenekle başlatılacak kazı çalışması Gümüşhane Müze Müdürlüğü Başkanlığında yürütülecek. Kazı çalışması için Bakanlık yetkilileri ile Satala Antik Kenti Kazıları başkanı Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım arasında sözleşme imzalandı.

KAZI EKİBİ OLUŞTURULACAK, KAZI EVİ YAPILACAK

Toplam 20 kişilik bir kazı ekibinin görev yapacağı kazı çalışmalarında 2017 yılı içerisinde kazı evi, mevcut su kemerlerinin mevcut halinin korunmasına yönelik rölöve-restitüsyon çalışması, Sadak köyü içerisinde tespit edilen tarihi hamamda boşaltma çalışmaları gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.

Kelkit ilçe merkezine 28 kilometre uzaklıktaki Sadak köyünde yapılacak kazı çalışmaları için yıl içerisinde yapılması planlanan kazı evinin hizmete girmesiyle bilimsel açıdan kurumsallaşmış bir kazı çalışması sürdürülebilecek. Başlayacak olan kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının daha iyi koşullarda, daha uzun süre devam ettirilebilecek.

GAYRETLER BOŞA GİTMEDİ

Gümüşhane Valisi Okay Memiş başta olmak üzere siyasetçiler ve bürokratların gayretleriyle uzun yıllardır sadece söylemde kalmış olan, Gümüşhane’nin tarihi geçmişine önemli bir pencere açacak bir proje daha hayata geçirilmiş oldu. Projenin uzun soluklu olması, ödeneklerin yıllar itibari ile çıkartılması nedeniyle kazı çalışmaları ile ilgili hassasiyetin Gümüşhane siyaseti ve bürokrasisi tarafından aynı şekilde devam ettirilmesini gerekiyor.

SATALA, BRİTİSH MUSEUM’DA

Roma İmparatorluğu döneminde 15. Lejyon Lego Apollinares tarafından kurulan ve antik dönemde garnizon olarak kullanılan Satala Antik Kenti aynı zamanda Anadolu ve Kapadokya’dan Karadeniz’e geçen askeri yolların birleştiği nokta, bir karakol olma özelliği taşıyor. Tarihi açıdan önemli bir bölge olarak değerlendirilen Antik kentten günümüze ulaşan kalıntılar arasında 15. yüzyılda 47 gözlü olarak yapılan günümüzde ise çok az bir bölümü sağlam kalan su kemerleri, Roma Havuzu, Hamam ve İngiltere’nin Başkenti Londra’da bulunan British Museum’da sergilenen bronz Afrodit Büstü ile el figürü dikkat çekiyor.

KALINTILAR HER YERDE HER MÜZEDE

Geniş bir alanı kapsadığı ön görülen tarihi kentten çok sayıda tarihi eser çıktığı bilinmekle birlikte Satala Antik Kentinden çıkarılan veya bulunan eserler Türkiye’nin çeşitli müzelerde sergileniyor. Bunlar arasında bulunan kandiller, yüzük taşları, armalar, testiler, madeni parça ve paralar İstanbul Arkeoloji Müzesinde, aplik ve sikkelerden oluşan bir bölümü Gümüşhane Müzesi’nde, Trabzon ve Erzurum Müzelerinde sergilenirken aynı zamanda Sadak Köyünde yaşayan halk tarafından yapılan evlerin duvarlarında da tarihi değere sahip kalıntılar görülebiliyor.

Gumushane.gen.tr


Benzer Haberler & Reklamlar