Arkeoloji Fotoğraf Galerileri

Efes Antik Kentinin turistik kedileri!

Efes Antik Kenti'nin turistik kedileri!

Efes Antik Kenti arkeoloji kazılarının başladığı tarihten beri tarihi harabelerde dikkat çeken kediler, turistlerden tarihi eserler kadar ilgi görüyorlar.

Niğde Andaval Kilisesi

Niğde Andaval Kilisesi

Ayasofya Müzesi ile çağdaş Niğde'deki Andaval Kilisesi; Bazilikal planlı, 3 nefli bir kilise.

Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Batman Çayı üzerineki Malabadi Köprüsü, , 40,86 metrelik sivri kemeri ile dünyanın en uzun taş kemere sahip köprü özelliğini taşıyor.

Kibyra Antik Kenti

Kibyra Antik Kenti

Kibyra Antik Kenti'nde antik dönemde konser alanı, meclis, mahkeme ve üzeri kapalı tiyatro görevi yapan Kibyra Odeonu'nun ortasını süsleyen Medusa mozaiği, 2000 yıllık ihtişamıyla ziyaretçileri büyülüyor.

Legodan inşa edilen Akropolis, Atinaya hediye edildi

Legodan inşa edilen Akropolis, Atina'ya hediye edildi

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki eski Yunan antik şehirlerinden Akropolis'in lego parçalarıyla yapılan modeli Akropolis Müzesi'nde sergilendi. Ryan McNaught tarafından yaklaşık 120 bin lego parçası ile 300 saatte yapılan model, Sydney'de Nicholson…

Yenilmez şehir: Anavarza Antik Kenti

Yenilmez şehir: Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti, Helenistik, Roma, Bizans, Sasani ve Osmanlı medeniyetlerine yaptığı ev sahipliğiyle önemli kültür izleri barındırıyor.

Arslantepe Höyüğü

Arslantepe Höyüğü

Duvarlarına renkli figürler işlenmiş kerpiçten sarayı, 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip tapınağı, kılıç ve mızraklarıyla tarihe ışık tutan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde Geç Kalkolitik dönemden itibaren birçok medeniyetin izlerine rastlanıyor.…

Sagalassos Antik Kentinin Aşk Çeşmesi: Antoninler Çeşmesi

Sagalassos Antik Kenti'nin Aşk Çeşmesi: Antoninler Çeşmesi

Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti'nin simge yapılarından olan, mitolojiye göre suyunun insanları güzelleştirdiğine ve bu sudan içenlerin aşık olduğuna inanılan bin 800 yıllık Antoninler Çeşmesi, ihtişamıyla zamana meydan okuyor.…

Fotoğraflarla Efes antik kentine görsel yolculuk

Fotoğraflarla Efes antik kentine görsel yolculuk

2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren Efes, ziyaretçilerine, milattan önce 6500 yıldır biriktirdiği kültürel mirası sunuyor. Geçmişi milattan önce 3. yüzyıla dayanan Efes Antik Kenti, Celsus Kütüphanesi gibi yapılarıyla antik dönem…

Anadoludaki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı

Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı

Adını Selçuklu döneminde burada yaşayan Çavdar Tararlarından alan Çavdarhisar'da bulunan Aizanoi Antik Kenti, önemli arkeolojik kalıntıların yanı sıra Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağına evsahipliği yapıyor.

Kahramanmaraşın Germanicia mozaikleri

Kahramanmaraş'ın Germanicia mozaikleri

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu Mahallesi'nde 2007'de kaçak kazı sonrası bulunan Germanicia Antik Kenti'nde tespit, tescil, kamulaştırma, kazı ve koruma çalışmaları sürüyor. Alanın arkeopark olarak değerllendirilmesi isteniyor.

Van Kalesinin 2700 yıllık ihtişamı

Van Kalesi'nin 2700 yıllık ihtişamı

Bin 345 metre uzunluğunda, 200 metre genişliğinde ve 100 metre yüksekliğindeki kaya üzerine kurulu kalede bulunan yazıtlar, kaya mezarları, tapınaklar, surlar, camiler ve kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserler 2700 yıllık tarihe ışık tutuyor.…

Alahan Manastırı

Alahan Manastırı

Alahan Manastırı, Göksu Vadisi'ne hakim dik bir yamaçta yer alıyor. Milattan sonra 440-442'de yapıldığı tahmin edilen yapı, biri yıkılmış iki kilise, kayalara oyulmuş keşiş odaları ve vaftizhaneyi barındırıyor.

Meya Mağaraları (Günbuldu Mağaraları)

Meya Mağaraları (Günbuldu Mağaraları)

Günbuldu Mağarası olarak da tanınan Meya Mağaraları, Diyadin ilçe merkezine 12 km uzaklıktaki Günbuldu köyünde ve mağaralardan oluşan antik kent kalıntısı hüviyetinde.