Prof. Dr. İlber Ortaylı: Tutankhamun'un Hazinesi görülmesi gereken bir sergi

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Tutankhamun'un Hazinesi görülmesi gereken bir sergi

Bir asırdır dünyanın en meşhur firavunu olarak gündemde kalmayı başaran Tutankhamun'un hazineleri İstanbul'da sergilenecek. Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri sergisi 20 Ocak Cuma gününden itibaren ziyaret edilebilecek. Prof. Dr. İlber Ortaylı herkes bu sergiyi görmeli derken, sergi organizatörü Tufan Zaman, serginin görkemli ve gizemli yönlerine dikkat çekti.

1961’den bu yana 62 yıldır dünyayı dolaşan ve ziyaretçi rekorları kıran Çocuk Kral Tutankhamun’un Hazineleri Sergisi 20 Ocak 2023’te UniqExpo’da ziyaretçilere kapılarını açacak.  'Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri' sergisi, geçen yüzyılın en popüler ve insanları heyecanlandıran keşfini yakından incelemek için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

100 yıldır her yaştan milyonlarca insanın ilgisini çeken ünlü firavunun UniqExpo İstanbul’da 20 Ocak Cuma günü açılacak sergisi için biletler 1 Ocak 2023'te internet bilet satış platformlarından satışa sunuldu. 

Popüler açıdan 20. yüzyılın en büyük arkeolojik keşfi kabul edilen ve ölümünün üzerinden geçen 3300 yıldan sonra tüm dünyada büyük bir üne kavuşan Firavun Tutankhamun’un kral mezarında bulunan hazineler, her yaştan milyonlarca insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından 1922'de “bozulmamış halde bulunan ilk firavun mezarı” özelliği taşıyan Tutankhamun’un mezarından çıkarılan eserler, Mısır’daki Krallar Vadisi’nde gün yüzüne çıkarılan en zengin ve görkemli hazine olma özelliğini taşıyor.

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Mutlaka görülmesi gereken bir sergi 

Ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde konumlanan Antik Mısır uygarlığının MÖ yaklaşık 3.100 yılından MÖ 30 yılına kadar 3.000 yıldan uzun bir süre boyunca mühendislikte, yazıda ve sanattaki görkemli başarılarıyla bölgedeki en güçlü ve en etkileyici uygarlıklardan biri olduğunu söyledi. 9 yaşında tahta çıkarak Mısır’ın 18. Hanedanlığı döneminde hüküm süren ve 19 yaşında gizemli biçimde ölen ‘Çocuk Kral’ Tutankhamun’un Antik Mısır tarihinde farklı bir yeri olduğunu belirten Prof. Dr. Ortaylı, ilk kez Türkiye’ye gelen Tutankhamun hazineleri sergisinin, tarihe, kültüre, sanata ilgi duyanların yanı sıra her yaştan öğrencinin de mutlaka görmesi gereken bir sergi olduğunu söyledi.Sergi Organizatörü Tufan Zaman: Tarihte bulunan en zengin kral hazinesi

Level A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve “Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri Sergisi”nin organizatörü olan Tufan Zaman da sergide, Tutankhamun’un mezar odasından çıkan som altın tabutu, altın ve değerli taşlardan yapılmış dünyaca ünlü ölüm maskesi, savaş arabası, silahları, bastonları, mobilyaları gibi günlük eşyaları arasından seçilmiş paha biçilmez 400’ün üzerinde eserin birebir replikalarının yer aldığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Tutankhamun'un Hazinesi’ne ait 5 bin parçadan oluşan orijinal koleksiyon, mezarın keşfedilişinin 100. yılı şerefine Kahire'de, Gize Piramitleri'nin karşısında inşa edilen Büyük Mısır Müzesi’ndeki yeni evine kavuşurken, Mısır Hükümeti’nin akredite sanatçıları tarafından özenle üretilen birebir replikaları eş zamanlı olarak UniqExpo İstanbul’da sergiliyoruz. Sergi, ziyaretçileri Tutankhamun’un hazinelerinin 1922’de İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından bulundukları zamanki gibi Antik Mısır’ın gizemlerini keşif yolculuğuna çıkaracak. Sergi boyunca Antik Mısır ve Tutankhamun ile ilgili Arkeolog Howard Carter’ın günlüklerine dayanan video ve projeksiyon gösterileri ile benzersiz bir deneyim sunulacak. Sergide hazineye ait 400’ün üzerinde eserin yanı sıra ünlü firavunun gizemli hikâyesi ve Antik Mısır’a dair yeniden kurgulanan görsel unsurlar yer alacak. Her yaştan ziyaretçiler bu sayede Tutankhamun’un yaşamına yakından tanıklık ederken bu gizemli ve görkemli yaşamı en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebilecek.” 

https://www.instagram.com/tutankhamunsergisi/

http://www.tut-sergisi.com

https://www.biletix.com/etkinlik-grup/352946931/TURKIYE/tr

https://mobilet.com/tr/parent-event-detail/60/

 

 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar