Yalçın Kurt'un yabancı arkeologlara özel mesajı

Yalçın Kurt'un yabancı arkeologlara özel mesajı

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Türkiye'deki arkeoloji kazılarına katılan ve arkeolojik çalışmalar gerçekleştiren yabancı arkeologlardan sadece bilimle uğraşmalarını istedi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Troya Kültür Merkezi’nde başlayan 40'ıncı Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu açılışında konuşan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt,  Türkiye'deki arkeoloji kazılarına katılan ve arkeolojik çalışmalar yapan yabancı arkeologlara özel mesaj verdi.

Yalçın Kurt; "Sempoyuma katılan ve çok değerli bildiriler sunacak bilim insanlarımıza, özellikle yurtdışından gelen değerli hocalarımıza genel müdürlüğüm adına teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Biz onları kendi ülkemizin evladı gibi görüyoruz. Onlar bu topraklara emek veriyorlar. Başımızın tacıdırlar. Bir tek şey söylemek istiyorum. Geçmişte çok üzücü bir iki olay olmuştur. Bizim değerli hocalarımızın büyük bir kısmı, yüzde 99'u bilimle uğraşırken, bazı tatsız olaylar da yaşanmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin İç İşlerinde az da olsa yanlış anlamalara yol açan, mühahale şeklinde yorumlanmış, bazı üzücü haller olmuştur. Onun için ben tüm kazı başkanlarımızdan, bilim heyetlerinden sadece bilim yapmalarını, bunun dışında karşılaştıkları problemlerde bizi haberdar etmelerini rica ediyorum" dedi.

arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar