Tunceli arkeolojik yüzey araştırmaları sponsorunu buldu

Tunceli arkeolojik yüzey araştırmaları sponsorunu buldu

Fest Travel Tunceli’deki yüzey araştırmalarına sponsor oldu

Fest Travel, Tunceli ili ve ilçelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleriyle yürütülen Tunceli İli Arkeolojik Yüzey Araştırması çalışmalarını destekliyor.

Tunceli’de sistematik olarak ilk defa yapılan bu çalışmalar “Prehistorik, Protohistorik, Klasik ve Ortaçağ Dönemlerindeki Yerleşim ve Kullanılma” potansiyelinin belirlenmesini amaçlıyor.

Araştırmalar Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yılmaz başkanlığında bir ekip tarafından yürütülüyor. Alanlarında uzman isimlerden oluşan araştırma ekibi, kentte 2015 yılında ilk sistemli çalışmaları başlatmıştır. 2015-2017 yıllarında yürütülen toplam 24 günlük çalışmanın sonucundaysa, kentte insanlık tarihinin kültürel kronolojisinin tüm aşamalarının kalıntılarının bulunduğu net olarak ortaya konmuştur. Paleolitik Dönem, özellikle de Neolitik Dönem kalıntılarını bulunduran alanların keşfi, basında ve arkeoloji dünyasında yankı uyandırmıştır.

Kültürel mirasın sadece ziyaret edilmesini değil, açığa çıkarılması ve korunmasına da katkı sunulmasının bilinciyle, Tunceli Yüzey Araştırması 2018 yılı çalışmalarına sponsor olan Fest Travel, aynı zamanda Tunceli ve Munzur Vadisi’ne geziler düzenliyor. Mayıs ayında Tunceli’ye 5 büyük gezgin grubu götüren Fest, eylül ve ekim aylarında da bölgeye kültür gezilerini sürdürecek.

turizmajansi.com


Benzer Haberler & Reklamlar