Tunceli Arkeolojik Yüzey Araştırmaları 2019 çalışmaları başladı

Tunceli Arkeolojik Yüzey Araştırmaları 2019 çalışmaları başladı

FEST Travel sponsorluğunda süren Tunceli Yüzey Çalışmaları, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde Öğretim Üyesi Dr. Yasemin Yılmaz başkanlığındaki ekip tarafından yürütülüyor.

Paleolitik ve özellikle de Neolitik Dönem kalıntılarını barındıran alanların keşfinin basında ve arkeoloji dünyasında yankı uyandırdığına dikkar çeken FEST Travel yetkilileri, Tunceli havzasının Prehistorik, Protohistorik, Klasik ve Ortaçağ Dönemlerindeki Yerleşim ve Kullanılma potansiyelinin belirlenmesini amaçlayan 2019 Tunceli Arkeolojik Yüzey Araştırmalarında da ses getirecek keşifler gerçekleşmesini umut ettiklerini belirtiyorlar.

Turizm gezilerine ek olarak kültürel mirasın çıkarılması ve korunması konusunda çaba sarf ettiklerini belirten  FEST Travel yetkilileri, Tunceli için bir ilk olan ve Tunceli ili ve ilçelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izinleriyle yürütülen Tunceli İli Arkeolojik Yüzey Araştırması çalışmalarına 2018 yılında olduğu gibi bu sene de sponsor olduklarını açıkladılar.

2018 yılında FEST Travel sponsorluğunda Tunceli ve ilçelerinde yürütülen çalışmalarda, daha önce arkeolojik kalıntı olduğu bilinmeyen 10 farklı nokta saptanmış, acil kurtarma kazısı yapılması gereken yerler belirlenmişti.

Geçen yıl bulunan kalıntıların analizlerinin yapılmasına devam ediliyor ve tescilli höyükler de her yıl düzenli olarak fotoğraflanıyor.

Öte yandan FEST Travel'ın geçtiğimiz yıl başlattığı Tunceli gezileri sonrasında birçok gezginin bu az bilinen coğrafyayı görme fırsatı bulduğu belirtilerek, birçok acentenin de Tunceli'ye kültür gezileri düzenlemeye başladığına dikkat çekildi. Geçtiğimiz yıl Tunceli'ye 10 gezi düzenleyen FEST Travel 2019 yılında tur sayısını artırmayı planlıyor.
 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar