Selimiye Camisi'nin röntgeni çekiliyor

Selimiye Camisi'nin röntgeni çekiliyor

Mimar Sinan şaheserlerinden Selimiye Camisi'nin yer altındaki varlıklarını tespit amacıyla GPR cihazı ile zemin üzerinden tarama çalışmaları başladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce Selimiye Camisi'nin yer altındaki varlıklarını tespit amacıyla GPR cihazı ile zemin üzerinden tarama çalışmaları caminin iç kısmında başladı. Bilgisayara bağlı cihazın yeraltına gönderdiği sinyallerin yorumlanması felsefesi üzerine çalışan sistemde frekans aralığına göre raporlama yapılacak.

Yaklaşık 10 gün sürecek tarama sonucunda temel aralıkları ve derinlikleri, galeriler, tarihi ve yeni tesisatlar, kalıntıların boyut ve yeri raporlanacak.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak Selimiye'deki proje çalışmalarının devam ettiğini, rölöve, restorasyon ve restitüsyon projelerinin önemli bir kısmının çizildiğini ve onay sürecinde olunduğunu söyledi.

Selimiye Camisi'nin gelecek yıl başlaması muhtemel restorasyonu öncesi görülmeyen kısımlarını de bilimsel olarak anlamak amacıyla GPR cihazlı jeoradar yöntemiyle bir raporlama çalışmasını başlattıklarını anlatan Güneren, şunları kaydetti:

"Selimiye Camisi'nin yeraltında unsurları var, tesisatlar, su yolları... Mimar Sinan, saray hamamından gelen sıcak suyun hem camiyi ısıttığı hem de şadırvandan sıcak su aktığından bahsedir. Bunları tespit etmek amacıyla bir jeoradar sistemi kullanılması gerekiyordu. Cami içi, iç avlu, dış avlusu, saray hamamı, Dar'ül hadis ve kurra bölgelerinde tarama yaptırıyoruz. Tarama sonucunda yeraltı unsurlarını tespit etmeyi amaçlıyoruz, bu tespit bizim restorasyonda çalışmalarımıza altlık olacak, katkı sağlayacak.

Önemli bir husus da minareler başta olmak üzere temelleri hususunda araştırma yapacak olmamız. Minare temellerinin, kubbenin yerleştiği fil ayaklarının, cami beden duvarlarının nereye kadar indiğini bu yöntemle tespit etmiş, yeraltı sistemini çözümlemiş olacağız. Bir anlamda Selimiye'nin röntgeni çekilecek. Çalışma hasarsız, yapıya müdahale içermeyen bir yöntem. Hasarsız olması çok önemli elektromanyetik dalgalar yayan ve bu tepkileri anlamlandıran bir cihazla çalışma sürüyor."

Osman Güneren, tarama çalışmalarının 10 gün, 20 gün raporlama sürecinin olduğunu belirterek, yeraltı haritasının 1 aya tamamlanacağını kaydetti.

Salih Baran - AA


Benzer Haberler & Reklamlar