Restitüsyon Haberleri

Patara Deniz Feneri, kendi malzemeleriyle ayağa kaldırılacak

Patara Deniz Feneri, kendi malzemeleriyle ayağa kaldırılacak

Yaklaşık 2 bin yıl önce inşa edilen, orijinal malzemeleri arkeolojik kazılarla çıkarılan 26 metrelik Patara Deniz Feneri yeniden ayağa dikilecek. Fenerin restitüsyonu için, projenin onayı bekleniyor. Tamamına yakını orijinal taşlarıyla restore…

Selçuk Yaşar Müzesi İzmirin ilk kent müzesi olacak

Selçuk Yaşar Müzesi İzmir'in ilk kent müzesi olacak

Aydın Nysa, İzmir’de Smyrna Agorası ve Smyrna Bayraklı Höyüğü arkeoloji kazılarını destekleyen Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, İzmir’in ilk kent müzesinin açılış müjdesini verdi. Müze projesi için eski un fabrikası aslına sadık kalınarak müze binasına…

Keşke restore edilmeseydi dedirten cami restorasyonu!

Keşke restore edilmeseydi dedirten cami restorasyonu!

Karamanoğulları döneminde inşa edilen 700 yıllık Alaaddin Cami'nin restorasyonu; plastik boya, alüminyum ve beton kullanılarak adeta yeni inşa edilmiş gibi yapılınca ve minaresindeki yivler harçla doldurulunca görenler, 'keşke restore edilmeseydi,…

Pargalı İbrahimin mezarı restore edilecek

Pargalı İbrahim'in mezarı restore edilecek

Pargalı İbrahim Paşa, Makbul İbrahim Paşa, Frenk İbrahim Paşa öldürüldükten sonra da Maktul İbrahim Paşa olarak anılan Osmanlı tarihinin ünvan zengini sadrazamlarından İbrahim Paşa'nın kabri restorasyona alınacak.

Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği

Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği

Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği, 25/07/2013 tarih ve 28718 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 16/05/2018 tarih ve 30423 sayılı Resmi Gazetedeki değişiklikler işlenmiştir.

Gelinler Dağının 18 kaya mezarı restore edilecek

Gelinler Dağı'nın 18 kaya mezarı restore edilecek

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı, farklı din ve mezheplerden insanların bir arada hoşgörü ve kardeşlik içerisinde yaşadığı Hatay'ın Altınözü ilçesinde bulunan Roma dönemine ait nekropol turizme…

Başkan Özsoy: Öşvank Kilisesindeki kütük çok önemli

Başkan Özsoy: Öşvank Kilisesi'ndeki kütük çok önemli

Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy; "Burada sütun olarak kullanılan kütüğün çok önemli görev üstlendi. Ecdadımız oraya koyduğu kütüğün nemden, rutubetten etkilenmeyecek malzemeden olmasına özen göstermiş" dedi.

Kütahya Darülkurrasının restorasyon projesi hazır

Kütahya Darülkurra'sının restorasyon projesi hazır

1579 yılında Anadolu Beylerbeyi Cafer Paşa tarafından yaptırılan ve bugün bir evin bahçesinde yer alan Kütahya'daki Darülkurra, Studio Vertebra tarafından hazırlanan proseyle restore edilecek.

Havaya uçurulan Cihannüma Kasrının restorasyonu sürüyor

Havaya uçurulan Cihannüma Kasrı'nın restorasyonu sürüyor

Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılan, 1878 yılında Cemil Paşa tarafından havaya uçurulan Edirne Sarayı'nın önemli yapılarından şu anda harap durumdaki Cihannüma Kasrı'nın restoresi için çalışmalar sürüyor.

Selimiye Camisinin röntgeni çekiliyor

Selimiye Camisi'nin röntgeni çekiliyor

Mimar Sinan şaheserlerinden Selimiye Camisi'nin yer altındaki varlıklarını tespit amacıyla GPR cihazı ile zemin üzerinden tarama çalışmaları başladı.


Arkeolojik Haber