Salih Güney Antandros ve Aeneas Projesine destek verdi

Salih Güney Antandros ve Aeneas Projesine destek verdi

2001 yılından beri süren Antandros arkeoloji kazılarına destek olmak ve hayata geçirilecek Antandros ve Aeneas Projesine katkı sağlamak amacıyla sinema sanatçısı Salih Güney öncülüğünde İzmir ve Manisa Rotary Kulüp üyeleri tarafından antik kente gezi düzenlendi.

Balıkesir'in Edremit ilçesi Altınoluk Mahallesi'ndeki Antandros Antik Kenti'nde ortaya çıkarılan yamaç ev ve Nekropol alanını gezen konuklara Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat tarafından çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Keşif turu sonrasında Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği merkezinin bulunduğu tarihi Abdullah Efendi Konağı'nda gerçekleştirilen toplantıda Edremit Belediye Başkanvekili Ahmet Özkoca ve Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Acar, Aeneas Rotası Birliği konusunda bilgi verdi.

Salih Güney: Antandros'un çok önemli

Ünlü sinema sanatçısı Salih Güney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu'nun birbirinden üstün ve güzel antik kentlerle tapınaklarla dünyanın en zengin kültürüne sahip olduğunu söyledi.

Antandros'un çok önemli olduğuna inandıklarını ifade eden sanatçı Güney, "Roma İmparatorluğu efsanesinin çıkış noktası Antandros. Truva düştükten sonra milattan önce 1180'de Prens Aeneas, ailesini alarak buraya gelmiş ve kendine bir villa yaparak burada yaşamını sürdürmüş." dedi.

Güney, "Antandros ve Aeneas Projesi"nin hayata geçirilmesine destek vermek amacıyla böyle bir etkinliği gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Zekiye Gülçin Cömert: 4 ülkeden 21 belediyenin bu birliğe üye olmalarını bekliyoruz

Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Zekiye Gülçin Cömert, sanatçı Salih Güney başkanlığında Efes Rotary Kulüp üyelerinin kendilerini ziyaret ettiklerini belirtti.

Daha önce onlara Antandros Antik Kenti'nden bahsettiklerini aktaran Cömert, "Ayrıca Aeneas Rotası Projesi'ni de anlattık. Şimdi ise onlar yerinde görmeye geldiler. Bu incelemeleri yaptıktan sonra derneğimizin merkezinde Aeneas Rotası Projemizi yeniden konuşacağız." diye konuştu.

Hakan Firik - AA


Benzer Haberler & Reklamlar