Patara Deniz Feneri’nde yunus kabartması bulundu

Patara Deniz Feneri’nde yunus kabartması bulundu

Patara’da devam eden arkeoloji kazıları sırasına Deniz Feneri kısmında İmparator Neron’un adını taşıyan yazıtın civarında 2 bin yıllık yunus kabartması bulundu.

Antalya'nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki Patara Antik Kenti'nde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında Roma İmparatoru Neron (Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus) tarafından Patara Limanı’na yaptırılan deniz fenerine ait 2 bin yıllık yunus kabartması gün yüzüne çıkarıldı.

Bütün halde bulunan kabartmanın koruma altına alındığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Patara Deniz Feneri’nin üzerinde duran bir parça. İmparator Neron’un adını taşıyan yazıtın bulunduğu bölgede bulundu” dedi.

DENİZCİLERE UĞUR GETİRECEĞİ İNANCIYLA YAPILMIŞ OLABİLİR

Deniz fenerinin restorasyonu için proje çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Işık şöyle dedi: “İmparator Neron, deniz feneri üzerine yazdırmış olduğu kitabede şöyle diyor: ‘Ben bu feneri denizcilerin selameti için yaptırdım.’ Yunus da denizcilere eşlik eden bir canlı olduğu için uğur amaçlı olarak yapılmış."

2 BİN YILLIK YUNUS KABARTMASININ BENZERİ YOK

Patara’da devam eden kazıların Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gözetiminde devam ettiğini dile getiren Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, “2 bin yıllık eşi olmayan bu kabartma deniz fenerinin en önemli parçalarından bir tanesi. Bu eserin bütün olarak gün yüzüne çıkarılması nedeniyle mutlu ve heyecanlıyız. Bölgedeki kazı çalışmaları da büyük bir dikkatle devam ediyor” dedi.

Salim Uzun - Hürriyet.com.tr

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar