Cezmi Yurtsever'in yeni yumurtası: Hitit kralı marulla çiğ köfte yiyor

Cezmi Yurtsever'in yeni yumurtası: Hitit kralı marulla çiğ köfte yiyor

Zaman zaman 'şaka mı yapıyor' dedirten garip tarihi iddialarla gündeme gelmeyi başaran yerel tarihçi Cezmi Yurtsever yine medyanın ilgi odağı olmayı başardı. Cezmi Yurtsever'ın yeni iddiası Karatepe'de bulunan rölyeflerde Hitit kralının marul ve çiğ köfte yediği. Şanlıurfalıların şaka gibi iddiaya cevabı ise 'çiğ köfte değil, olsa olsa bici-bici yiyordur' oldu.

İHA'nın haberine göre; yerel tarihçi  Cezmi Yurtsever, Osmaniye'nin Kadirli ilçesine bağlı Kızyusuflu köyünde bulunan Karatepe'de 3 bin yıllık rölyef duvar kabartmasında Hitit kralının marul yaprağı ile birlikte çiğ köfte yediğini iddia ederek, "Ne Şanlıurfa ne Adıyaman; çiğ köfte 3 bin yıldır Kadirli’ye has bir yiyecektir" dedi.

M.Ö. 1000’li yıllarda kurulan ve yine M.Ö. 68 yılında Asurlular tarafından yıkılan Karatepe Hitit harabelerinde 3 bin yıllık rölyef duvar kabartmasında Hitit kralı Asativatas’a sunulan bir ziyafet sahnesinde Hitit kralının çiğ köfte ve marul yaprağı yediğini iddia eden tarihçi Cezmi Yurtsever, çiğ köftenin anavatanının Kadirli ilçesi olduğunu iddia etti.

Tarihçi Yurtsever, Karatepe Aslantaş açık hava müzesinde krala yemek sahnesinin olduğu duvar kabartmasını bunun en büyük kanıtı olduğunu belirterek, "1947 yılında Alman arkeolog Bossert ve yardımcısı Halet Çambel burada kazı yaptılar. Toprak altından Hititler dönemine ait M.Ö. 750’li yıllarda yaşamış bir krallığın şehri ile ilgili çok önemli taş eserler ortaya çıktı. Onlar içerisinde bir eser var ki Hitit Kralı Asativatas sofrasında çiğ köfte yiyor. Bakın hepsi burada sofrasında çiğ köfte var, ona yardım eden uşağının elinde marul yaprağı uzatıyor. Dolayısıyla tarihte çiğ köftenin yapıldığı yer Kadirli Karatepe ve bu coğrafya, işte bu duvar resmi de bunun en büyük kanıtıdır" dedi.

Şanlıurfalıların şaka gibi teze cevabı:

Şanlıurfalılar, 3 bin yıllık rölyef duvar kabartmasındaki motifin çiğ köfte değil, olsa olsa Adana’ya özgü bici bici olabileceğini söyleyerek tepki gösterdi.

Şanlıurfa’da çiğ köfte satışı yapılan bir iş yerinde çalışan Ahmet İla, resimdeki yiyeceğin çiğ köfteden çok bici biciye benzediğini söyledi. Bu tür açıklamaların çiğ köfte tarihini değiştiremeyeceğini belirten İla, Osmaniye’nin kendisine başka bir şey bulması gerektiğini söyledi.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar