Arkeolog Nevzat Çevik'ten Antalya Müzesi için 3 öneri

Arkeolog Nevzat Çevik'ten Antalya Müzesi için 3 öneri

Antalya müzesindeki eserlerin yüzde 90’ının sergilenemediğine dikkat çeken Arkeolog Prof. Dr. Nevzat Çevik, eserlerin turizme kazandırılabilmesi için üç farklı öneri sundu.

Eşsiz arkeolojik eserleri ile dikkat çekerken Avrupa’nın en önemli heykel müzeleri arasında gösterilen Antalya Müzesi kabına sığmıyor.

Yaklaşık 11 bin eserin sergilendiği müzenin depolarında 60 bine yakın eser de sergilenmeyi bekliyor.

Alan geliştirme ve alternatif yerleri değerlendirmek için Antalya Müzesi’nin 12 milyon lira ödenek ayrılan ve ‘alan geliştirme alternatiflerini değerlendirme’ amacıyla ertelenen yenileme projesinin hayata geçirilmesi isteniyor. Herkes yeni müze projesini beklerken Arkeolog Prof. Dr. Nevzat Çevik üç farklı öneri gündeme getirdi.

Geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Buğday Tanesi adlı kitabı ile de gündemde olan Prof. Çevik,
Müzedeki eserlerin yüzde 90’ının sergilenemediğini belirterek, depolardaki 60 bin eserle birçok yeni müze açarak şehir ekonomisine katkı sağlanabileceğini savundu.

DEPO MÜZE VE UYDU MÜZE ÖNERİSİ

Çevik’in önerileri arasında ‘depo müze’ ve ‘uydu müze’ var. Çevik, depolarda ziyaretçi geçiş yolları ve vitrinlendirme gibi yeni bir düzenleme yapılarak depoların ziyaretçilere açılabileceğini kaydetti. Çevik, “Böylece on binlerce eser ziyaretçiye açılmış olur. Bu da müzenin ziyaretçi kapasitesini ve prestijini artırır” dedi. Çevik’in bir başka önerisi ise ‘uydu müze.’ Çevik’e göre, depoda sergilenmeyen eserler başka bir semtte Antalya Müzesi adında uydu müzelerde sergilenebilir.

KURUM MÜZELERİNE İZİN VERİLSİN

Bugünkü şartlarda 60 bin eserin tamamının sergilenemeyeceğini belirten Çevik, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın standartlarına göre kurumların kuracağı müzelere etütlük eserlerin verilebileceğini söyledi. Gereken ortamı oluşturabilecek kurumlara depoda bekletilen eserlerin verilmesini savunan Çevik “Bu sayede eserler turizme katkı sağlar” diye konuştu.

www.sabah.com.tr


Benzer Haberler & Reklamlar