Troya Arkeoloji Müzesi açılmak için gün sayıyor

Troya Arkeoloji Müzesi açılmak için gün sayıyor

2018 Troya Yılı kapsamında Ağustos ayında açılması plananan Troya Müzesi'nin inşaatı tüm hızıyla sürüyor.

Troya'nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne kabulünün 20. yıl dönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 "Troya Yılı" olarak ilan edilmesinin ardından, yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan Troya ören yerinden çıkarılan arkeolojik eserlerin, Tevfikiye Köyü'nde yapılacak Troya Müzesi'nde sergilenmesi için geri sayım başladı.

Çanakkale'nin Tevfikiye Köyü'nde yapımı devam eden Troya Müzesi'nin hazırlıkları tüm hızı ile devam ediyor. Müzenin Ağustos ayında açılması planlanıyor.

Müzede devam eden çalışmaların görüntülerinde müze içindeki çalışmalar ve dışında devam eden peyzaj çalışmaları dikkat çekiyor.

Troya Müzesi; Çanakkale İli, Merkez İlçesi'ne bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alan, UNESCO'nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aldığı, Troya Antik Kenti girişinde yer alıyor.

3.000 m2 sergi salonu, 11.200m2 kapalı inşaat alanına sahip olan müzenin inşasına 2013 yılında başlanılmış, 2015 yılında duran çalışmalara 2017 yılından bu yana devam edilmekte. Müze ziyareti rampadan inerken başlıyor. Rampanın duvarlarında bulunan nişlerde Troya'nın farklı katmanları; mezar taşları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları ve büyük boy fotoğraflarla anlatılmakta.

Müzenin giriş alanında Troas ve çevresini konu alan sirkülasyon bandında ise devam eden sergi katları öncesinde ziyaretçiye oryantasyon sağlamak amacıyla arkeoloji bilimi; arkeolojik ve arkeometriktarihleme yöntemleri, "neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı, höyük, restorasyon, konservasyon" gibi terimler şemalar, çizimler, metinler ve interaktif yöntemlerle aktarılmakta.

Müzede, Troya ve Troas kentlerinden elde edilen taşınır taşınmaz kültür varlıkları sergilenecek. Hâlihazırda Çanakkale Müzesi'nde bulunan eserlerin yeni müzeye taşınması ile kurgulanan müze teşhirinde Blegen kazılarından çıkan ve şu an İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bulunan Troya eserleri ile ABD'den getirilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ndeki Troya altınları da getirilerek sergilenmesi planlanlanıyor. Yine Homeros ile ilgili sikkeler İzmir Arkeoloji Müzesi'nden istendi. Yaklaşık 4050 adet eser sergi kurgusunda sergilenmek üzere seçilmiş ancak 2000 adet eserin sergilenmesi planlanıyor. Eserler taş (mermer), heykel, lahit, yazıt, sunak, mil taşı, paleolitik balta ve kesiciler vb., pişmiş toprak seramikler, metal kaplar; altınlar, silahlar, sikkeler, kemik obje ve aletler, cam bilezikler, süs eşyaları, bardak, koku şişeleri, gözyaşı şişelerinden vb. oluşmaktadır. Müze bahçesinde, peyzaj ile birlikte taş eserler de, lahit, sütun, steller, sütun başlıkları vb. bütünlük oluşturacak şekilde sergilenecek. Müzede ayrıca görsel grafik tasarımlarla birlikte diorama (anın veya hikâyenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesi), dokunmatik ekran ve animasyonlarla sergi ile anlatımlar yapılacak.

Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz: Türkiye'nin uluslararası çapta en önemli arkeoloji müzesi

Çanakkale Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz, müzenin önümüzdeki günlerde açılacağını söyledi. Dokuz, sergilenecek eserlerin destanın yazıldığını topraklara geri döneceğini vurgulayarak: "UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girişinin 20. yılını kutlalamaktayız bu sene. Bu münasebetle de hem ilimiz hem de Kültür ve Turizm Bakanlığımız hep birlikte 2018 Troya Yılı etkinliklerini, organizasyonlarını hep birlikte tertip etmekteyiz. Bakanlığımız 100'ü aşkın ülkede Troya temalı fuarlarda etkinlikler, organizasyonlar, tanıtımlarda bulunmakta. Diğer taraftan bu yılın en önemli katma değeri olacak değil Türkiye'nin uluslararası çapta en önemli arkeoloji müzesi olan Troya Müzesi'ni Tevfikiye Köyü'nde açacağız önümüzdeki günlerde. Bakanlığımız bu en önemli müzenin ülkemize kazandırmanın hummalı bir çalışma içerisinde faaliyetlerini sürdürmekte ve önümüzde ki aylarda açılacak. Geçmiş dönemde Schliemann, Troya'da ki çok önemli olan hazineleri değerleri Almanya'ya oradan da Amerika ve Rusya'ya götürülmüş. Bu anlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı'mız gerek farklı ülkelerde bulunan Troya hazinelerinin ülkemize getirilmesi amacı ile çalışmalarını sürdürüyor. Diğer taraftan da ülkemizde başta İstanbul olmak üzere tüm müzelerdeki Troya eserleri buraya gelecek.  Ankara'da ki hazineler 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından 24 parçadan oluşan eser Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne getirilmişti.  Orada sergilenmekteydi. İşte bu hazineler Ankara'da ki nadolu Medeniyetleri Müzesi'nde ki 24 parçadan oluşan bu hazineler, İzmir'de yine İzmir Müzesi'nde bulunan Troya ile ilgili olan eserler ve objeler ve en önemlisi ve en fazla bulunan İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndeki eserler gerçek topraklarına, önümüzdeki günlerde yeni yapılmakta olan ve açılacak olan Troya Müzesi'nde getirilecek ve burada sergilenecek ki önemli olan ve anlamlı olanda Troya hazinelerinin savaşın geçtiği destanın yazıldığı topraklara geri dönmesidir. Bu da ilk önce kendi ülkemizde ki müzelerden dönüş başlamaktadır. Önümüzdeki süreçte de Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ciddi ve önemli çalışmalarıyla da gerek Rusya'daki gerekse Almanya'daki ve diğer ülkelerdeki temennimiz, ümidimiz Troya hazinelerinin, eserlerinin Türkiye'ye getirilmesi ve yeni yaptığımız açılacak olan Troya Müzesi'nde sergilenmesidir" dedi.

Mehmet Andaç - www.bogazgazetesi.com.tr/


Benzer Haberler & Reklamlar