Tarsus'taki gizemli kazı gizemli şekilde sona erdi!

Tarsus'taki gizemli kazı gizemli şekilde sona erdi!

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaklaşık bir yıl büyük gizlilik içinde süren ve hakkında açıklama yapılmayan esrarengiz kazı tamamlandı. Kazı alanı, görevliler tarafından toprakla kapatıldı.

Mersin’in Tarsus ilçesi 82 Evler mahallesindeki gecekondu tipi bir evde özel harekat polisleri gözetiminde yaklaşık bir yıldır süren esrarengiz kazı sona erdi. Kazının kısmen arkeojik amaçlı olduğu ama aranan kültür katmalarının bulunamadığı ifade edildi.

Ankara’da oluşturulan 20 kişilik özel bir ekip tarafından, özel harekat polislerinin önlemleriyle 13 Kasım 2016 tarihinde başlatılan kazı, gizlilik içerisinde yürütüldü. Esrarengiz kazı bu akşam saatlerinde sona erdi ve kapatılmaya başlandı.

Tarsus Kaymakamlığı ve Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından esrarengiz kazılar hakkında yapılan açıklamada, 2015 yılında kaçak kazı çalışmalarının ihbarı sonucu Müze Müdürlüğü ve Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince inceleme ve araştırma çalışmalarının yapıldığı belirtiliyor.

Mimarı herhangi bir kültür varlığının bulunmadığı belirtilen açıklamalarda, pişmiş toprak kap parçaları vb. buluntuların olması nedeniyle 2016-2017 yılında kültür katmalarının ortaya çıkarılarak niteliğinin anlaşılabilmesi için kazılar yürütüldüğü aktarılıyor.

Kazıların bu kadar uzun sürmesinin nedeni olarak ise mevsimsel etkenler gösteriliyor.

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı,  akşam saatlerinde kazı alanına gelerek brandalarla kapatılan alana girdi. Burada görevlilerle konuşan Atıcı çıkışta açıklama yaptı.

Atıcı, kazının sona erdiğinin kendine söylendiğini anlattı. Atıcı, “Burada bir arkeoloğun bir çalışma yapması gerekiyordu. ’Burada bir İncil arıyoruz, yeraltı şehri arıyoruz’ demeleri lazımdı. Millete açık açık söylenmesi lazımdı. Bir şey bulduysak davul zurnayla duyurmalıydık. Buraları kapattılar, yer altını açtılar. Bütün evlerin duvarlarını çatlattılar. Burası milletin yeriyse milletten gizli iş yapılmaz. Kazının bittiğini, kapatma emrinin verildiğini söylediler. İçeride arkadaşlardan bir kısmı da tepki de gösterdi. Bununla ilgili daha önce tehditler de aldık” dedi.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar