T-Rex'in zannedildiği kadar hızlı olmadığı ortaya çıktı

T-Rex'in zannedildiği kadar hızlı olmadığı ortaya çıktı

Dev dinozor türü T-Rex'in cüssesine göre kımıl zararlısı sayılabileceği ve bir insandan daha hızlı hareket edemeyeceği hesaplandı. Dev dinozoru yavaşlatan en önemli unsur ise dev kuyruğu.

Her ne kadar başta Jurassic Park serisi olmak üzere pek çok fantastik kurgu bilim filminde insnalara hızlı hareket ediyormuş gibi sunulan dünyanın bilinen en büyük dinozor türünün sanıldığından çok daha yavaş hareket ettiği hesaplandı. 

Royal Society Open Science dergisinde yayımlanan bilimsel araştırmaya göre; Hollandalı paleontologlar, Leiden kentindeki doğal tarih müzesi Naturalis Biyoçeşitlilik Merkezinde bulunan 12 metrelik yetişkin T-Rex fosilinin üç boyutlu modelini oluşturdu ve dinozorun adım ritimlerini hesapladı.

Yürüttükleri çalışmada, dinozorun büyük kuyruğunu da hesaba katan paleontologlar, T-Rex'in normal yürüme hızının saatte 4,6 kilometre olabileceği sonucuna vardı.

T-Rex'in aslında ortalama olarak insanlara yakın bir hıza sahip olduğunu belirten bilim insanları, daha önceki araştırmalarda T-Rex'in yürüme hızını hesaplamada bacaklarına bakıldığını ama ağır kuyruğunun dikkate alınmadığını kaydetti.

T-Rex' dinozor türünün sanılandan oldukça yavaş yürüdüğü belirlendi
 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar