Bilinen en büyük ve en yaşlı T-rex fosili Kanada'da bulundu

Bilinen en büyük ve en yaşlı T-rex fosili Kanada'da bulundu

Dünyada bugüne kadar keşfedilen en büyük ve en yaşlı Tyrannosaurus rex fosili Kanada'nın Saskatchewan eyaletinde bulundu. 13 metre uzunluğunda ve ve 8 bin 800 kilogram ağırlığındaki dinozor iskeletinin 66 milyon yılllık olduğu duyuruldu.

Kanada Alberta Üniversitesi paleontologlarından oluşan bilim heyetinin Scotty adını verdiği dünyada bugüne kadar keşfedilen en büyük ve en yaşlı Tyrannosaurus rex (T-rex) iskelet fosili bulundu..

Alberta Üniversitesi Biyoloji Bilimleri Bölümü'nden Scott Persons, Saskatchewan eyaletindeki bilimsel araştırma sahasında ilk kez 1991 yılında keşfedilen iskelete dair açıklama yapılmadığını belirterek, uzun yıllar boyunca iskeletin, kemikleri saran kumtaşından arındırılması için çalışıldığını ve çalışmanın tamamlandığını söyledi.

İskeletin, Saskatchewan eyaletinin başkenti Regina'daki Saskatchewan Kraliyet Müzesi'nde sergileneceğini bildiren Persons, yapılan incelemede Scotty'nin 30'lu yaşlarda öldüğünü ve bunun et yiyici dinozorlar için bilinenden daha uzun bir yaşam olduğunu ifade etti.

"Dinozorların Kralı" olarak da bilinen Tyrannosaurus rex türünde, bugüne kadar bulunan en büyük iskelet fosili, Scotty'den 400 kilogram daha az ağırlığa sahip. Scotty’nin iskeleti ise kumtaşlarından arındırıldıktan sonra parçalar halinde müzeye taşınarak birleştirildi.

ntv.com.tr


Benzer Haberler & Reklamlar