SARAT'ın Arkeoloji Haberciliği Atölyeleri için hazırlıklar sürüyor

SARAT'ın Arkeoloji Haberciliği Atölyeleri için hazırlıklar sürüyor

SARAT Projesi çerçevesinde Arkeoloji Haberciliği Atölyeleri açılması için hazırlıklar sürüyor. Gül Pulhan’ın koordinatörlüğünde yaklaşık bir yıldır gerçekleşmesi için çaba sarf edilen proje çerçevesinde gazeteciler ve arkeologlar Koç Üniversitesi Anadolu Araştırmaları Merkezi’nde buluşarak fikir beyan ettiler.

Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü (BIAA) başkanlığı bünyesinde sürdürülen Safeguarding Archaeological Assets of Turkey (Türkiye’nin Arkeolojik Varlıklarının Korunması) kısa adıyla SARAT Projesi faaliyetleri 8 Aralık Cumartesi günü Koç Üniversitesi Anadolu Araştırmaları Merkezi’nde (ANAMED) Gazeteciler ve Arkeologlar Buluşuyor isimli toplantı ile medya ve arkeoloji dünyasının bazı isimlerini bir araya getirdi.

Aktuel Arkeoloji dergisinin web sitesinde yer alan bilgilere göre; SARAT Proje Koordinatörü Gül Pulhan’ın açılış konuşması ile başlayan toplantı, SARAT Medya Uzmanı Nur Banu Kocaaslan’ın medyada arkeoloji haberlerinin ele alınışında rastlanan sorunlar üzerine yaptığı sunum ile devam etti.

Sunumun ardından her iki taraftan davetliler konuya dair kendi gözlem ve tecrübelerini paylaştı. Toplantıda konuşulan konular arasında defineciliğe özendiren başlıklar, restorasyon haberlerinin yorumlanması, gazetecilerin kaynağa ulaşmakta yaşadıkları sorunlar, terminoloji sıkıntıları, toplumda arkeolog algısı ve arkeoloji bilimine bakış gibi bir dizi tema yer aldı.

SARAT ekibi, 2019 yılında Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapılması planlanan Arkeoloji Haberciliği Atölyeleri öncesinde, hızlı haber paylaşımı ile doğruluk ve teyit mekanizmaları arasında sıkışan arkeoloji haberlerinde nitelik artırımı için yapılabileceklerle ilgili iki meslek grubundan da önerileri dinledi.

Toplantıya serbest gazeteci Ayla Jean Yackley, Aktüel Arkeoloji Dergisi’nden Deniz Genceolu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden arkeolog Elif Koparal, Akdeniz Üniversitesi’nden arkeolog Gül Işın, Ege Üniversitesi’nden arkeolog Haluk Sağlamtimur, National Geographic Türkiye editörü Kemal Gözegir, Medyascope TV programcısı Ozan Sağsöz, gazeteci Tuğrul Eryılmaz, Agos Gazetesi’nden Uygar Gültekin, Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Yiğit Ozar, Kültürel Mirası Koruma Derneği’nden Başak Emir, Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Christina Luke, ANAMED Yöneticisi Buket Coşkuner ve Burs ve İdari İşler Koordinatörü Duygu Tarkan katıldı. Toplantı, Lübnanlı arkeolog ve gazeteci Joanne Farchakh Bajjaly’nin ikinci oturumda Ortadoğu’da çatışma ve savaşlar kıskacında arkeoloji haberciliği üzerine gerçekleştirdiği konuşmanın ardından sona erdi.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar