Roma Forumu kazılarında 2 bin yıllık heykel başı bulundu

Roma Forumu kazılarında 2 bin yıllık heykel başı bulundu

Antik Roma'nın merkezindeki Roma Forumu'nda yapılan arkeoloji kazılarında bulunan Şarap tanrısı Dionysus'a ait olduğu tahmin edilen yaklaşık 2 bin yıllık mermer tasvirin bir zamanlar büyük bir heykelin kafası olduğunu tahmin ediliyor.

Arkeologlar, İtalya'nın başkenti Roma'daki arkeoloji kazıları esnasında mermer Dionysus başı heykeli buldular.

Roma mitolojisinde Bacchus olarak da bilinen şarap, dans ve doğurganlık tanrısı Dionysus'un Roma İmparatorluğu döneminden kaldığı sanılan 2000 yıllık geçmişe sahip heykelinin temizlenerek sergileneceği duyuruldu.

Şarap tanrısı başı 2000 yıl toprak altında kaldıktan sonra Antik Roma'nın merkezi olan Roma Forumu'nda yapılan kazılarda bulundu. İmparatorluk çağından günümüze geldiği düşünülen mermer tanrı başının bir zamanlar büyük bir tanrı heykeline ait olduğu tahmin ediliyor.

Arkeologlar şarap tanrısının mermerden başına rastladıklarında bir Ortaçağ duvarının kalıntılarını kazıyordu. Heykelin zarif, genç ve kadınsı yüz hatlarına sahip olması, tarihçileri şarap tanrısı Dionysus'un bir tasviri olabileceği hususunda ikna etti.

Kentin Belediye Başkanı Virginia Raggi, "Roma her geçen gün bizi şaşırtmaya devam ediyor. Heykelin başı mükemmel durumda. Bu bir mucize!" diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

Roma arkeoloji müzeleri direktörü Claudio Parisi Presicce'ye göre, Dionysus başı M.Ö 1. yüzyıl ile MS 2. yüzyıl arasında bir dönemden kalma. Presicce, "Muhtemelen bir zamanlar cam ya da değerli taşlarla dolu olan oyuk gözler bize Roma İmparatorluğu'nun ilk asrına denk geldiğini düşündürüyor." diyerek dönem tahmini yaptı.

Yunan mitolojisinin en önemli tanrılarından Zeus ve Thebai şehrinin kralı Kadmos'un ölümlü kızı Semele'nin oğlu olan şarap tanrısı Dionysus, Olimpos'un 12 tanrısından biriydi. Dionysus, şarap tanrısı olarak şarap yapımı ve üzüm yetiştiriciliğinin yanı sıra doğurganlığı, tiyatro ve dansı da temsil eden bir tanrıydı.

Gizem Sade - tr.euronews.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar