Prof. Dr. Necmi Karul, Karahantepe'de bulunan heykelleri açıkladı

Prof. Dr. Necmi Karul, Karahantepe'de bulunan heykelleri açıkladı

Şanlıurfa'daki Karahantepe arkeoloji kazılarında bulunan, aralarında ikinci Urfa Adamı Heykeli olarak bilinen heykelinde yer aldığı neolitik döneme ait insan ve hayvan heykelleri Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul tarafından basına tanıtıldı.

Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, çalışmalar sırasında milattan önce 10'uncu bin yıla tarihlenen katmanları açığa çıkardıklarını aktaran Karul, bunun yanı sıra neolitik döneme ait heykeller de bulduklarını söyledi.

Karul,  "Burada büyük hayvan heykelleri yine öne çıkan buluntular arasında. Bunların içerisinde bir tane domuz var, bir tane tam tanımlayamadığımız ama yine bu döneme özgü biçimlendirme şekliyle ürkütücü, atak halinde hayvanları betimliyor. Bunlardan 2 tanesini açığa çıkardık. 1 tane yılana ait olabilecek büyük bir baş kısmını bulduk. Belki de sezonun en önemli buluntularından bir tanesi insan başı biçimli bir heykel diyebileceğimiz bir buluntuyla karşılaşmamız oldu." dedi.

Prof. Dr. Necmi Karul: Balıklıgöl heykeline benzerlik gösteriyor

Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, Karahantepe'deki kazılarda bulunan insan heykelinin, Şanlıurfa Müzesi'nde sergilenen ve "dünyanın gerçek boyutta yontulmuş ilk eseri" olarak bilinen Urfa Adamı veya diğer adıyla Balıklıgöl heykeliyle benzerlik gösterdiğini belirtti. .

Bulunan insan başı heykelinin korunan kısmının 135 santimetre, baş kısmının enininse 50 santimetre olduğuna dikkati çeken Karul, sözlerini şöyle sürdürdü: "Buluntunun baş kısmının biçimlendirme şekli bize Balıklıgöl heykeli olarak tanımlanan heykeli çok andırıyor. Çene yapısı, kafanın biçimlendirilme şekli onunla aynı ama oradaki gibi gözleri, kulakları tanımlı değil, vücudunun geri kalan kısmı ise bilinmiyor. Biliyorsunuz Balıklıgöl heykelinde gözlere obsidyen yerleştirilmiş, burun ve kulaklar oldukça tanımlı. Yüzün bu ifadesini göremiyoruz ama yüz şekli olarak benziyor. Düz bir ense ve çene rahatlıkla ayırt edilebiliyor. Oldukça büyük bir heykele ait bir baş diyebiliriz. Biraz göğsünün öne dönük olması, karışık bir yaratık olabileceğini düşündürse de bir insan başı, bir insanı betimlediğini söyleyebiliriz. Bu haliyle düşündüğümüzde Balıklıgöl gibi dünyanın en eski heykellerinden bir tanesi durumunda diyebiliriz."

Karul, buluntunun bir heykelin parçası olduğunu dile getirerek, aynı zamanda gövdenin yan tarafında bulunan kolun da koptuğunu tahmin ettiklerini anlattı.

Açığa çıkarılan kesimde anakayanın içine oyularak açılmış bitişik düzende yapıların tespit edildiğini belirten Karul, anakayanın bazı yerlerinde ise içerisinden sıvı akabilecek şekilde kanalların yapıldığını ifade etti.

AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar