Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: Edirne Sarayı kazıları yıl boyu sürmeli

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: Edirne Sarayı kazıları yıl boyu sürmeli

Saray-ı Cedide-i Amire'nin en az Selimiye Camisi kadar değerli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, saray alanındaki arkeoloji kazıların 12 ay devam etmesi için başvuruda bulunduklarını belirtti

Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman gibi padişahlara ev sahipliği yapan Edirne Sarayı (Saray-ı Cedide-i Amire) arkeoloji kazıları, Trakya Üniversitesi ve Edirne Müzesi iş birliğinde sürüyor.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne Sarayı'nın Osmanlı saray mimarisinin en önemli örneklerinden biri olduğunu söyledi. Sarayın en az Selimiye Camisi kadar değerli olduğunu anlatan Tabakoğlu, Edirne ve sarayın Osmanlı düşünce sistemini, mimarisini ve anlayışını derinlemesine yansıttığını dile getirdi.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: İstanbul'u fetheden ruh burada yatıyor

Edirne Sarayı'nın gün yüzüne çıkarılmasının tarihe ışık tutacağını ifade eden Prof. Dr. Tabakoğlu, şöyle konuştu: "Temeli 2. Murat döneminde atılıyor ve 1457 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından tamamlanıyor. Çok önemli yapıları ve sanat eserlerini barındıran bir saray. Şu anda bunların birçoğu toprağın altında ama biliyoruz ki toprağın altındakiler sadece duvarlar değil. Bizi bir beylikten imparatorluğa getiren, Balkanları ve İstanbul'u fetheden ruh burada yatıyor. Bu yapıları ortaya çıkardığımızda o zamanki ruh, bizi biz eden anlayış ortaya çıkacak. Fatih'in muhteşem dönemini Yavuz'u ve Kanuni'yi yaşayan bu topraklar, imparatorluğun son döneminde dört işgal yaşadı. Bu toprak aynı zamanda bu acıları bağrında bulunduruyor. Burayı tekrar ayağa kaldırarak bu acıları da biraz olsun dindirebilmiş oluruz. Üniversite olarak geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığıyla ortaklaşa kazıları tekrar başlattık. Kazıların 12 ay devam etmesi için başvurumuzu yaptık ve bakanımıza da ilettik."


Benzer Haberler & Reklamlar


Arkeolojik Haber