Öğrenciler, Smyrna Antik Kentinde haritalarla eğlenceli saatler geçirdi

Öğrenciler, Smyrna Antik Kentinde haritalarla eğlenceli saatler geçirdi

Total Oil Türkiye'nin gerçekleştirdiği etkinlikte önce arkeologlar ve tarih öğretmenleri eşliğinde Smyrna Antik Kenti’ni gezerek binlerce yıllık kültür ve tarih mirası hakkında bilgiler edinen öğrenciler daha sonra özel oluşturulan parkur üzerindeki belirli beş noktayı harita yardımı ile bulmaya çalıştılar.

Total Oil Türkiye desteğiyle arkeoloji kazıları devam eden Symrna Antik Kenti’nde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi 2019 Smyrna Çocuk Atölyeleri, 23 Nisan 2019 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde, İzmir Cemal Atlas Ortaokulu öğrencilerini ağırladı.

10-12 yaş arasındaki çocuklarla gerçekleştirilen 2019 Smyrna Çocuk Atölyeleri’nde, öğrenciler tarih öğretmenleri ve rehberler eşliğinde, Smyrna Antik Kenti’ni tanıma fırsatı buldu ve antik kentte, Meraklı Çocuk Bilim Akademisi tarafından özel tasarlanan, Çoklu Zeka Teorisi’ne dayanan oyunlar oynayarak keyifli vakit geçirdi.

Öğrenciler önce arkeologlar ve tarih öğretmenleri eşliğinde Smyrna Antik Kenti’ni gezerek binlerce yıllık kültür ve tarih mirası hakkında çeşitli bilgiler edindiler. Antik çağlardan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar çeşitli izler taşıyan tarihi kentte adeta zaman yolculuğuna çıkan öğrenciler, ardından gözetmen ve arkeologlar eşliğinde antik kent içinde, özel olarak parkur üzerindeki belirli beş noktayı, kendilerine verilen modifiye edilmiş harita yardımı ile bulmak üzere birlikte hareket ederek hem eğlenceli hem öğretici birkaç saat geçirdi.

Projeye markanın sosyal sorumluluk çalışmalarında gönüllü olarak yer alan ve TOTAL çalışanlarından oluşan Total Gönüllü Takımı da destek verdi, gezi ve oyunlarda öğretmenlerle birlikte öğrencilere rehberlik etti.

2018 yılında başlayan ve 2019’da da devam eden Smyrna Antik Kent çocuk atölyeleri ile farklı yaş ve eğitim gruplarında 1000’in üzerinde öğretim çağındaki çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Smyrna Antik Kenti arkeolojik kazı çalışmaları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Ersoy başkanlığında yürütülüyor.


Benzer Haberler & Reklamlar