Mısır'daki Kom Ombo Tapınağında Sfenks heykeli bulundu

Mısır'daki Kom Ombo Tapınağında Sfenks heykeli bulundu

Mısır Antik Eserler Bakanlığı, Asvan yakınlarındaki Kom Ombo Tapınağını yeraltı sularından arındırma projesi üzerinde çalışan arkeologların yaklaşık 2300 yıllık yeni bir sfenks keşfettiğini açıkladı. Mustafa Veziri, sfenksin büyük ihtimalle Ptolemaios Hanedanı dönemine ait olduğunu söyledi.

Antik Eserler Bakanlığı, kumtaşından yontulmuş sfenksin, Kom Ombo Tapınağı'nı korumak için yapılan çalışmalar esnasında bulunduğunu belirtti.

Sfenks, Kom-Ombo kentindeki tapınağın güneydoğu tarafında iki ay bundan önce V. Ptolemaios heykelinin tespit edildiği yerde bulundu.

Antik Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Vaziri, heykelin muhtemelen Ptolemaios Hanedanı  zamanına kadar uzandığını söylüyor. Ptolemaios Hanedanlığı Mısır'da yaklaşık 300 yıl hüküm sürmüştü. (MÖ 320 ila MÖ 30 arasında)

Mısırlı yetkiller, yeni arkeolojik keşiflerin özellikle 2011'de çıkan problemlerden sonra düşüşe geçen tarihi eser turizmini artıracağını ve ülkeye büyük katkı sağlayacağını umuyor. Diğer önemli keşif, arkeologların Mısır'daki Nil Deltası'nda bulduğu en eski köylerden biriydi, kalıntılar Firavunlardan önceye dayanıyordu.

Antik Eserler Bakanlığı Eylül ayı başlarında yaptığı açıklamada, keşif bölgesinin Kahire'nin yaklaşık 140 kilometre uzağında olduğunu ve Tell el-Samara adı verilen Neolitik bölgede bulunduğunu söyledi. Baş arkeolog Frederic Gio, takımının insan yerleşiminin milattan önce beş bin yılına kadar uzandığını ispatlayan hayvan kemiği ve yiyeceklerini içeren silolar bulduğunu açıkladı. Piramitler ise milattan önce 2500 yılında inşa edilmişti.

Mısırlı arkeologlar bu senenin başında Giza'da 4400 lahitini ortaya çıkarmış ve bunun yüksek ihtimalle Hetpet olarak da bilinen ve 5. Hanedanlığa ait olan bir kadının olduğu söylenmişti.

‘Asuvan Anıtları’ örgütünün başkanı Abdül Munim Said, sfenks hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla arkeolojik araştırma yapmayı planladıklarını açıkladı.


Benzer Haberler & Reklamlar