Laodikeia tekstili Fransa’da soylu mezar taşına işlenen markaydı

Laodikeia tekstili Fransa’da soylu mezar taşına işlenen markaydı

Prof. Dr. Celal Şimşek, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen TÜRSAB Kültür Turizmi Sohbetleri'nde Kültür Turizminin Parlayan Güneşi Laodikeia konulu sununla, antik kentin önemli özelliklerine dikkat çekti.

TÜRSAB Kültür Turizmi İhtisas Başkanı Faruk Pekin’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta, Laodikeia Antik Kenti kazı ve restorasyon çalışmalarına başkanlık yapan Prof. Dr. Celal Şimşek, son yıllarda yapılan arkeoloji kazıları ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Şimşek, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen söyleşide “Bir şey yapmak için hayalleriniz olacak fakat bunu gerçekleştirmek için de azminiz olacak. Biz Laodikeia için bu şekilde çalışıyoruz ve verim alıyoruz.”  dedi.

Denizli’ye bağlı Eskihisar, Goncalı, Bozburun köyleri sınırları içerisinde yer alan Lykos (Çürüksu) Vadisi’nin en önemli antik kenti olan Laodikeia'nın antik dünyada, fabrikasyon tekstil üretiminde önemli yere sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Celal Şimşek, “Laodikeia tekstili Fransa’daki mezar taşları üzerinde soyluluk ölçüsü olarak yer alan bir markaydı ve  tekstil ticateriyle ulaştığı zenginlik nedeniyle halkın refah düzeyi çok yüksekti" dedi.

İşte konuşmadan önemli satır başları

“Laodikeia tekstili Fransa’daki bir mezar taşı üzerinde soyluluk ölçüsü olarak yer alan bir markaydı.” 

“Antik dünyada özellikle tekstil alanında bir marka olan Laodikeia günümüzde kültür turizminin ve inanç turizminin markası oluyor.”

“Laodikya antik kenti 2003 yılından önce tanınmayan bir ören yeriydi. Her şeyden önce antik kaynaklar Laodikya’nın, M.Ö. 3. yüzyılın ortalarında kurulduğunu yazıyordu. Ama yaptığımız kazı çalışmalarıyla bugün Laodikya’nın MÖ 5500’e kadar uzandığını gördük.

Laodikya’nın bir Roma, bir Grek kenti değil, Anadolu insanının kurduğu bir şehir olduğunu ortaya koyduk. Arkeolojik çalışmalar geçmişle günümüz arasındaki bağlantıları gün ışığına çıkarmayı amaçlar. Yaptığımız çalışmalarla Denizli’nin ticaret ve sanayi kenti olmasının, binlerce yıl öncesine dayandığını ortaya koyduk. Buradan tekstil üretiminin tüm dünyaya ihraç edildiği, Büyük Menderes nehri kanalıyla denize ulaştırıldığı ortaya çıktı.

Aynı zamanda Laodikeia antik kenti Hıristiyanlığın önemli merkezlerinden biri. İncil’de 7. Kilise olarak geçen kent ilk kiliselerden birine ev sahipliği yapmıştır.”

“Laodikeia Türkiye’de 10 yıldan beri 12 ay üzerinden çalışma yapılan tek kazıdır.”

“Bir şey yapmak için hayalleriniz olacak fakat bunu gerçekleştirmek için de azminiz olacak. Biz Laodikeia için bu şekilde çalışıyoruz ve verim alıyoruz.

"Pamukkale Üniversitesi olarak yaptığımız Laodikya kazıları, 2009 yılı itibariyle 12 ay üzerinden kesintisiz çalışmaların devam ettiği, ülkemizdeki ilk kurumsal ve en büyük kazı alanıdır."

"Bu doğrultuda amacımız Laodikeia’nın UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne eklenmesini sağlamak."

"Kazmak kolay ama korumak zor. Bu yüzden en önem verdiğimiz şeylerden biri de ortaya çıkardıklarımızı korumak. Laodikeia kazılarındaki felsefemiz kazılan yer ortaya çıkarılıp korumaya alınmadan başka bir yer kazılamaz.”

Şimşek, söyleşide sunumu sonrasında arkeoloji, tarih ve kültür meraklılarının sorularını yanıtlayarak sohbeti tamamladı.


Benzer Haberler & Reklamlar