Kurul Kalesi'ne ziyaretçi karşılama alanı ve kazı evi yapılacak

Kurul Kalesi'ne ziyaretçi karşılama alanı ve kazı evi yapılacak

Ordu Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre; Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi'nde bulunan ve 2010'dan beri arkeoloji kazılarının yapıldığı 2 bin 300 yıllık kaleye yönelik çalışmalar sürüyor.

Belediye tarafından hazırlanan çevre düzenleme ön projesinde kazı evi, ziyaretçi karşılama merkezi ve otopark alanlarının yer aldığı aktarılan açıklamada, kazı evi içerisinde çalışma salonu, kütüphane, laboratuvar, atölye, buluntu deposu, yemekhane, yatakhane, kazı başkanı odası gibi bölümlerin olacağı anlatıldı.

Kurul Kalesi restorasyon projesi etaplar halinde hayata geçirilecek.

Ziyaretçi karşılama merkezinde, çok amaçlı salon, hediyelik eşya ve kafeterya bölümlerinin olacağı, ayrıca 5 otobüs ve 50 araçlık otopark planlandığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kurul Kalesi restorasyon projesi etaplar halinde hayata geçirilecek. 1'inci Etap Rölöve ve Çevre Düzenleme Ön Projesi kapsamında, ziyaretçi karşılama ve kazı evine yönelik yapılaşma planladı. Alanın kuzey noktasında otopark inşa edilecek. Ekipler, ziyaretçiler için zorlayıcı, engelliler için ise imkansız bir ulaşım rotası oluşturması nedeniyle kazı alanına yamaç boyunca uzanarak ulaşacak bir merdivenle, eğimi takip eden bir asansör yapılmasını planlıyor. Kibele heykelinin yer aldığı nişin bulunduğu mekanın hem kale içerisindeki konumu hem de önemi sebebiyle ziyaretçilerin kaleyle ilk karşılaştığı mekan olması uygun görüldü."

Açıklamada, kazı alanındaki platformların seçiminde, buluntuların görülmesine engel teşkil etmeyecek cam malzemelerin tercih edileceği bildirildi.

Kurul Kalesi'nde arkeolojik kazıların sürdüğüne işaret edilen açıklamada, "Kazı sürecinde ortaya çıkarılan arkeolojik veriler, Kurul Kalesi'nin önem kazanmasını sağlarken, kamuoyunda bilinirliğini de artırdı. Özellikle hafta sonu yoğun olarak ziyaret edilen bir rekreasyon alanı olma özelliğini koruyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Eyüp Elevli - AA


Benzer Haberler & Reklamlar