Karyalılar 800 rakımlı Thera Antik Kenti'nde kayaya 2 bin kişilik tiyatro binası oymuşlar

Karyalılar 800 rakımlı Thera Antik Kenti'nde kayaya 2 bin kişilik tiyatro binası oymuşlar

Muğla'da Karyalıların önemli yerleşim yerlerinden Thera Antik Kenti'nde yapılan arkeoloji kazılarında ana kayaya oyulmuş 2 bin kişilik antik tiyatro ve pek çok kaya mezarı ortaya çıkarıldı. Arkeologlar bir kaya ev ve stoa olduğu düşünülen açmalarda çalışmaları sürdürüyor.

Büyük İskender'e karşı duran kentler arasında sayılan ama kuruluşuna dair bilgilere henüz ulaşılamayan Thera Antik Kenti Muğla'nın Ula ilçesinin Okkataş mevkisinde denizden 800 metre yükseklikte yer alıyor.

Arkeologlar 2 yıldır anitk kentin gizemlerini çözmek için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Antik kentte bugüne kadar pek çok buluntuya rastlandığı halde kemtin kuruluş tarihine dair bir ip ucu elde edilemedi. 

Arkeologların kazı alanında ortaya çıkardıkları ne dikkart çekici yapı ise ana kayaya oyulmuş tiyatro kalıntısı. 

Kazının alan sorumlusu arkeolog Hüseyin Kaya, yaklaşık 2 bin kişilik tiyatronun ana kayanın tıraşlanarak yapıldığını ve tiyatroda şu an için birkaç oturma basamağı kaldığını söyledi.

Açma şefi Deniz Aydemir Samancıoğlu kaya evi olduğunu düşündükleri bir alanı açtıklarını, günlük kullanım kapları ve metal buluntular elde ettiklerini anlattı. Samancıoğlu, tıraşlanmış ana kayaların bulunduğu noktanın, duvar taşı çıkarılan bir taş ocağı olduğunu düşündükleri kaydetti.

Açma şefi sanat tarihçi Bahar İstanbullu kazı yaptıkları alanın stoa kalıntısı olduğunu düşündüklerini, şu ana kadarki çalışmalarda orta ve geç Helenistik döneme ait seramik parçaları ile metal eserler gibi buluntulara ulaştıklarını vurguladı.

Antik kentte, 2 yıldır Muğla Müze Müdürlüğü başkanlığında, Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ile Ula Belediyesinin desteğiyle süren çalışmalar hakkında bilgi veren Muğla Müze Müdürü Gülnaz Savran, , oluşturulan gezi güzergahlarıyla ziyaretçilerin antik kenti rahat gezebilmelerinin sağlandığını söyledi.

Savran, çalışmaların ağırlıklı olarak kentin görülebilen yapılarında yoğunlaştığını ifade ederek, "Tiyatro ve daha önce kaçak kazılarla hasar görmüş oda mezarları açtık. Gün yüzüne çıkarılan tiyatro çok hasar görmüş durumda. Tiyatronun çizimlerine başladık. Çizimlerin ardından restorasyon, restitüsyon ve rölöve çalışmalarının da tamamlanması gerekiyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra kentin en önemli yapısı tiyatroyu restore ederek, bu bölgeyi kültürel faaliyetlerin devam edeceği, konserlerin verileceği bir alana dönüştürebiliriz." dedi.

Arkeolojik pek çok buluntuya rastlandı

Kentin doğal yapısı dolayısıyla temeli kaya olan kaya evlerini de açığa çıkardıklarını anlatan Savran, kazı çalışmalarında kentin hem kimliğini hem de tarihini aydınlatan pek çok buluntuya rastladıklarını dile getirdi.

Çok çeşitli sikkeler ve seramik parçaları çıkardıklarını anlatan Savran, özellikle seramik parçalarındaki çeşitliliğin kentte çok yoğun bir nüfus bulunduğunu ve ticaretin çok yaygın olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Savran, kentte ana kaya üzerine oyulmuş ve bütün işçiliği olduğu yerde yapılan 5 oda haline getirilmiş mezarlar olduğunu, mezar boşlukları içinde amfora biçiminde tekrar oluşturulmuş kısımlar yer aldığını belirtti.

AA


Benzer Haberler & Reklamlar