İstanbul'daki seri operasyonlarda 313 tarihi görünümlü eser yakalandı

İstanbul'daki seri operasyonlarda 313 tarihi görünümlü eser yakalandı

İstanbul’da, 1 hafta içerisinde tarihi eser kaçakçılarına yönelik 4 operasyon düzenledi. Arkeolog polislerin görev aldığı operasyonlarda, Helenistik Döneme ait 2 bin 300 yıllık heykel başından, camilerden sökülmüş çini levhalara kadar 313 parça tarihi eser ele geçirildi.

Operasyon İstanbul Emniyeti'ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Şubede görevli “Arkeoloji” mezunu polislerin yardımıyla yapılan araştırmalarda tespit edilen şüpheliler takibe alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri, bir suç örgütünün çok sayıda tarihi eseri, yurt dışına kaçıracağı istihbaratı üzerine operasyonlar başlattı.

Polis ekiplerince yapılan teknik ve fiziki takip ile istihbarat çalışmalarının ardından geçen hafta Eyüp, Kartal, Beyoğlu ve Fatih'te 6 adrese düzenlenen 4 ayrı operasyonda, 7 şüpheli gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda 313 parça tarihi eser ele geçirildi.

Eserler arasında, Anadolu'nun jeolojik tarihini yansıtan deniz kabuğu fosili, Grek, Helenistik, Roma, Part, Bizans ve İslami döneme ait sikkeler, 2 bin 300 yıllık antik Yunan kültürünü yansıtan sütun ve heykel başları, 17. yüzyıla ait dua metinleri, Safevi dönemine ait kenarları dua bezeli gümüş ve bronz kaplar ile İstanbul'daki tarihi ibadethane ve türbelerden çalındığı değerlendirilen çinilerin bulunduğu belirtildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, adli kontrol şartıyla serbest kaldı.***

***

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar