Harput'ta Urartu dönemine ait sunak alanı keşfedildi

Harput'ta Urartu dönemine ait sunak alanı keşfedildi

Son günlerde Urartulara ait buluntularla gündemden düşmeyen Elazığ'ın tarihi Harput Kalesi'ndeki arkeoloji kazılarında yaklaşık 2.700 yıllık açık hava sunak alanı ortaya çıkarıldı.

Harput Kalesi kazı ekibi Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 5 yıldır 4 bin 500 metrekarelik alanda çalışma yaptıklarını söyledi.

Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu, Artuklu, Dulkadiroğulları ve Osmanlı dönemine ait yapı kalıntıları ile seramik, çini, alçı kabartma, ok ucu, mancınık taşı, mutfak eşyaları, tıbbi aletler, taş mühür gibi küçük parçalardan oluşan yaklaşık 110 bin objeye rastladıklarını işaret eden Aytaç, "Harput'un UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası geçici listesine girmesinden sonra asıl listeye girmesi yolunda Harput Kalesi'ndeki kazı çalışmalar daha da önem kazanmış durumda." dedi.

Kayalara oyulmuş sunak alanı

Aytaç, kalenin Sarayönü bölümündeki arkeoloji kazılarının büyük kısmının tamamlandığını ve gelecek yıl buranında restorasyonunun yapılabileceğini dile getirdi.

Kazıda ana kayaya oyularak yapılmış kanal, basamak ve oturma yerlerinden oluşan bir alan tespit ettiklerini vurgulayan Aytaç, şunları aktardı:

"Sarayönü dediğimiz kısımdaki doğal kayalarda, açık hava sunağı olduğunu tahmin ettiğimiz alan tespit ettik. Bu kadar çok açık hava sunağının varlığı, Harput'un özellikle Urartu döneminde önemli bir kale şehir, hatta bölge yönetiminin yapıldığı bir merkez olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu kadar dini mekanın bulunması buranın bir kült merkezi ya da inanç merkezi olduğunu da gösteriyor. Sunağın M.Ö. 7. yüzyılda yapıldığını tahmin ediyoruz."

İsmail Şen - AA


Benzer Haberler & Reklamlar