Germencik'teki Zeus Tapınağı'nın 600 parçası toprak altından çıkartıldı

Germencik'teki Zeus Tapınağı'nın 600 parçası toprak altından çıkartıldı

Aydın'ın Germencik ilçesindeki Magnesia Antik Kenti'nde bulunan Zeus Tapınağı, toprak altında kalan bölümünden çıkarılan yaklaşık 600 blok restore edilerek, 1700 yıl sonra yeniden ayağa kaldırılmaya çalışılıyor. Yaklaşık bir yıldır, bazı parçalarının Berlin Pergamon Müzesi'nde bulunan tapınağı ortaya çıkartmaya çalışan arkeologlar şimdi parçaları birleştirmeye çalışıyor.

 Aydın'ın Germencik ilçesindeki Magnesia Antik Kenti'nde, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Görkem Kökdemir başkanlığındaki ekip tarafından geçrekleştirilen arkeoloji kazılarında bu yıl arkeologların hedefi  Zeus Tapınağı'nı ortaya çıkartmaktı.

Geçen yıl başlanan kazı çalışmalarında bu yıl 600'e yakın bloğun vinç yardımıyla tek tek çıkarıldı. Aralarında sütunların da bulunduğu parçalar restore edilmek üzere tapınağın yanına bırakıldı.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Görkem Kökdemir, antik kentteki tapınağın dinsel agora olarak bilinen alanda ortaya çıkarıldığını belirterek, "Tapınağını kendi temel kalıntılarıyla birlikte yapıya ait üst yapı elemanlarını, yıkıldığı yerde ortaya çıkardık. Bu muazzam ve heyecan verici bir işti. Ama tabii ki daha da heyecanlandıran ortaya çıkardığımız, tapınağa ait olan kalıntıların yüzde 75'in üzerinde bir rakamın üzerinde olması. Bu muazzam bir rakam. Şu anda 600'e yakın yapıya ait mimari bloğu envantere aldık. Bunların yüzde 90'ı sağlam şekilde. Zaten yapının aşağı yukarı 800 mimari elemanı var. Dolayısıyla ortaya çıkardığımız çok büyük bir oran."  dedi.

Tapınağın bazı parçaları Berlin Pergamon Müzesi'nde

Kökdemir, Zeus Tapınağı'nın bazı parçalarının Berlin Pergamon Müzesi'nde olduğunu hatırlatarak, çıkan eserleri gelecek yıl tapınağın bulunduğu alana koymayı hedeflediklerini ve bu şekilde Zeus Tapınağı'nın yüzde 70 bölümünü gösterebileceklerini ifade etti.

Kazırların daha sonra dinsel agora bölgesinde yoğunlaşacağını söyleyen Kökdemir, Zeus Tapınağı'nı ziyarete açtıktan sonra "buradaki sırların peşinden gideceklerini" sözlerine ekledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Zeus Tapınağı'nı kısa sürede turizme kazandırma hedefinde oldukları kaydetti.

 Cumhuriyet dönemi öncesinde Alman arkeologlar tarafından kazılan antik kentte, bugüne kadar Artemis kutsal alanı, stadyum ve tiyatro alanı ortaya çıkartıldı. Kazılarda ayrıca 80 heykel ile çeşitli eşyalar da bulundu.

AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar