Eğin'deki 1900 yıllık kaya kilisede Pasifik Okyanusundan gelmiş Kum Doları fosili bulundu

Eğin'deki 1900 yıllık kaya kilisede Pasifik Okyanusundan gelmiş Kum Doları fosili bulundu

Eğin Kalesi arkeoloji kazıları başkanı Prof. Dr. Vecihi Özkaya, - Kaya Kilise Hristiyanlarca önemsenen kutsal emanetlerin muhafaza edildiği bir mabed. Burada Pasifik Okyanusu kıyılarında yaşayan bir canlının fosilini bulduk. Bu fosil 'Kum Doları' olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu fosil, Hristiyan dünyasında İsa Mesih inancıyla bağlantılı bir obje olarak değerlendirilmiştir" dedi.

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde  Kaymakamlık ve belediyenin girişimi, Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 2 yıl önce tarihi kalede, Dicle Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vecihi Özkaya'nın başkanlığında arkeoloji kazıları devam ederken, alanda restorasyon çalışmaları da sürüyor

Eğil Kaledeki 4 antik tünelden 2'sinin restore edilerek  ziyarete açılmasının ardından, duvarlarında çok sayıda haç işaretinin bulunan yaklaşık 1900 yıllık kaya kilisede belgeleme, alan düzenleme ve temizlik çalışması yapıldı.  Kilisenin yolu misafirlerin rahatça ulaşabilmesi için düzenlendi ve bir de merdiven inşa edildi.

- "Hristiyanlarca önemsenen kutsal emanetlerin muhafaza edildiği bir kilise"

-- Bu fotoğraf temsilidir ve fosil hakkında fikir vermek için kullanılmıştır... - 

Kaya kilisenin tarihinin Hristiyanlığın Anadolu'daki tarihi ile bağlantılı olduğunu vurgulayan kazı başkanı Prof. Dr. Vecihi Özkaya "Bölgede yaşayan Hristiyan azınlıkların dini etkinliklerine ait semboller bu kilisede görülüyor. Burada yaptığımız kazılarda 18. ve 19. yüzyıllardan kalma, Avrupa devletleri ile Osmanlı'ya ait sikkeler bulduk. Bu sikkelerin ortaya çıkması, 19. yüzyıla kadar burasının faal bir merkez olduğunu göstermektedir." dedi.

Özkaya, kilisede dikkati çeken bazı bulgulara ulaştıklarına işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada, bilinen örneklerinin olmadığı bir bulgu ele geçirdik. Pasifik Okyanusu kıyılarında yaşayan bir canlının fosilini bulduk. Bu fosil 'Kum Doları' olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu fosil, Hristiyan dünyasında İsa Mesih inancıyla bağlantılı bir obje olarak değerlendirilmiştir. 5 yıldızdan oluşan kanatları dolayısıyla İsa'nın doğumunu, ölümünü ve göğe yükselişini sembolize etmektedir. Dolayısıyla tüm Hristiyanlarca kutsal kabul edilen bazı değerlerin saklandığı, bölgedeki Hristiyanlarca önemsenen kutsal emanetlerin muhafaza edildiği bir kilise olarak dikkati çekici bir özelliğe sahiptir."

Kilisenin genel anlamda 2 ayrı kaya mezarın birleştirilmesi sonucu oluştuğu bilgisini veren Özkaya, duvar işçiliğinde farklı dönemleri yansıtması açısından da önem arz ettiğini, bölgede daha önce yaşamış ve yaşamaya devam eden Hristiyan azınlıkları sembolize eden haçların duvarda bulunduğunu söyledi.

Eğil Kaymakamı Volkan Hülür:  Eğil'de yabancı turistleri ağırlamak istiyoruz

Eğil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Volkan Hülür, ilçenin Diyarbakır'ın adeta göz bebeği ve incisi olduğunu söyledi.

Eğil'in birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirten Hülür, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliği ile ilçeyi turizm anlamında canlandırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Hülür, üç tarafı derin vadilerle çevrili, bir tarafı ise oyularak yekpare kaya üzerine oturtulan Eğil Kalesi'ni dünyaya tanıtmak istediklerini dile getirerek şunları kaydetti:

"Kilisemizin yaklaşık 1900 yıllık tarihi var. Hristiyan dünyası için önemli bir kilise. Yaptığımız çalışmalarla turizme açmak istiyoruz. Eğil'de yabancı turistleri ağırlamak istiyoruz. Şu anda turist ağırlamada sayımız yıllık 400 bin civarında. Yaklaşık 75 bini yabancı turist olarak kayıtlara geçiyor. Kilisemizi de turizme kazandırarak yapacağımız çalışmalarla yabancı turist sayımızı 300 bine çıkarmaya çalışıyoruz."

Yapıyı turizme kazandırmak için akademisyenlerle güzel bir çalışma yürüttüklerini anlatan Hülür, "Eskiden kiliseye ulaşmak kolay değildi. Etrafını temizledik ve seyir terası oluşturduk. Misafirler Eğil'e geldiğinde rahat bir şekilde kiliseye çıkabilecek. Çalışmaların yüzde 80'ini tamamladık. Yakın bir süreçte Kültür ve Turizm Bakanı'mızın teşrifleriyle hizmete açacağız." dedi.

AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar