Dünyanın en eski balık ağı ağırlıkları Güney Kore'de bulundu

Dünyanın en eski balık ağı ağırlıkları Güney Kore'de bulundu

Arkeolojik keşifler, insanların günümüzden 29 bin yıl önce de gelişmiş tekniklerle balık avladıklarını ortaya çıkardı. Arkeologlar, Güney Kore'de insanların tahmin edilenden çok daha önce ağırlıklar taktıkları ağlarla balık avladıklarını keşfettiler.

Güney Kore'de bir mağarada bulunan on dört taş parçasının, dünyanın şu ana dek bilinen en eski balık ağı ağırlıkları olduğu iddia edildi. Günümüzde kullanılan kurşun ağırlıkların vazifesini gören taşların üzerindeki organik kalıntıların Radyokarbon testi taşların en az 29 bin yıl önce kullanıldıklarını gösterdi.

Ağırlıkları 14 ila 52 gram arasında değişen kireçtaşı ağırlıkların boyları 37 ila 56 milimetre arasında. Taşlara oyuklar açmış ve böylece ağların dibine bağlanmaları sağlanmış görünüyor.

Yapılan anazlilere göre taşlar golyan balığı (minnow) ağlamak için kullanılmış.

Maedun mağarasındaki arkeoloji kazılarında ayrıca, balık ve diğer hayvanlara ait fosilleşmiş kemiklerin yanı sıra taş aletler  buldular.

Aletli balıkçılığın en eski arkeolojik kanıtı

Güney Kore'nin Gangwon-do Eyaletinin Jeongseon şehrindeki Maedan Mağarası'nda bulunan taş aletler, ağırlık takılan ağlarla balık turma tekniğinin Üst Paleolitik Çağda kullanıldığını gösteriyor. Mağarada arkeolojik kazı yapan Yonsei Üniversitesi Müzesi'nin kazı ekibine göre, kireçtaşından imal edilmiş ağırlıklar, aletli balıkçılığın en eski arkeolojik kanıtı.

Yeni keşiften önce Japonya ve Güney Kore'de bulunan 10 bin yıllık balık ağı ağırlıklarının ağ balıkçılığına dair en eski kanıtlar olduğu düşünülüyordu.

Üst Paleolitik çağda da insanlar ağırlık taktıkları ağlarla avlanıyorlardı

Yonsei Üniversitesi Müze Direktörü Han Chang-gyun, AFP'ye konu hakkında verdiği demeçte, Haziran ayında Jeongseon'un doğu ilçesinde ortaya çıkarılan on dört kireçtaşı ağırlığın, ağ balıkçılığının tarihini 19.000 yıl geri çektiğini söyledi ve "Daha önce, araştırmacılar, Japonya'nın  Fukui Eyaleti ve Güney Kore'nin Cheongju kentinde, balık yakalamak için ağları aşağıya çeken ağırlık taşları bulmuşlardı. Fakat bu keşiflerin tümü Neolitik Dönem'e tarihleniyor ve en geç 10.000 yaşında oldukları tahmin ediliyordu. Bu keşif, Üst Paleolitik çağda insanların diyetleri için aktif olarak balık tuttuğunu ileri sürüyor” diye ekledi." dedi.

Güney Koredeki keşiften önce, en eski balık avlama aletleri Japonya'da bulunan 23.000 yıllık olduğu tahmin edilen deniz salyangozu kabuklarından yapılmış, balıkçılık kancalarıydı.

arkeolojikhaber.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar