Dünyanın dördüncü en eski paleolitik insan aletleri Van'da sergileniyor

Dünyanın dördüncü en eski paleolitik insan aletleri Van'da sergileniyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Sarıkaya liderliğindeki ekip, Van'ın Erciş ilçesindeki Meydan Dağı Gürgür Baba bölgesinde 2014 yılında başlatılan arkeolojik yüzey araştırmaları sırasında ortaya çıkarılan buluntuların kozmojenik tarihlendirme sonucunda Alt Paleolitik döneme ait olduğu belirledi.

Arkeolojik Kazı başkanlığını Van Müze Müdürü Erol Uslu'nun, bilimsel danışmanlığını Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Baykara'nın yürüttüğü Meydan Dağı Gürgür Baba bölgesindeki çalışmalarda tespit edilen buluntuların yaşlandırma çalışmaları tamamlandı.

Alt Paleolitik döneme ait çadır tipi barınak tespit edildi

İstanbul Teknik Üniversitesinde yapılan kozmojenik ve radyometrik tarihlendirmeler sonucu, "el baltası" olduğu belirtilen taşlar ve daire şeklindeki "çadır tipi barınak" olarak tabir edilen alanın etrafındaki kayaçların "Alt Paleolitik döneme" ait olduğu tespit edildi.

Baykara, 5 yıl önce yaptıkları araştırma sırasında Meydan Dağı kompleksinin içinde obsidiyen kaynakları içeren Paleolitik döneme ait buluntular tespit ettiklerini anlattı.

Daha sonra başlattıkları kazı çalışmalarında da daire şeklindeki bir yapıyı ortaya çıkardıklarını belirten Baykara, şu bilgileri verdi: "Burayı İstanbul Teknik Üniversitesinde yapılan kozmojenik, radyometrik yöntemlerle tarihlendirdik. Yaptığımız tarihlendirmede buluntuların 315 bin yıl öncesine ait olduğunu ortaya çıkardık."

İkisi Afrika'da, biri Fransa'da bulunan alanlardan sonra en eski alan

Bölgenin obsidiyen kaynakları açısından zengin olduğunu ifade eden Baykara, şöyle konuştu: "Burası Türkiye'de tek. Türkiye'de bilinen en eski alanlardan biri olması açısından önemli. Dünyada bunun gibi bilinen 3 yer var. İkisi Afrika'da, biri Fransa'da yer alıyor, dördüncüsü de Türkiye'de bizim bulduğumuz alan. Kültürel anlamda çok önemli. Katıldığım ulusal ve uluslararası sempozyumlarda ilgi çeken bir yer. Birçok araştırmacı gelip görmek istediğini belirtiyor." dedi.

Bölgede bulunan birçok yontma taş alet kalıntısı Van Müzesi'nde sergileniyor

Doç. Dr. İsmail Baykara, alanda tespit ettiğimiz birçok yontma taş alet kalıntısının Van Müzesi'nde sergilendiini belirtirken, Van Müze Müdürü Erol Uslu, tarihi ve kültürüyle kadim bir kent olan Van'da yapılan kazı çalışmaları sırasında tarihe ışık tutacak bilgilerin elde edildiğini söyledi.

Bölgedeki kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan bulguların, tarihi eser niteliği taşıyan objelerin Van Müzesi envanterine kayıt edilerek sergilendiğini aktaran Uslu, şunları kaydetti: "Müzemiz başkanlığında ve İsmail Baykara'nın bilimsel danışmanlığında kazı çalışmaları devam ediyor. Gürgür Baba bölgesinde yürütülen çalışmalar sırasında elde edilen buluntuların 315 bin yıllık olduğuna dair laboratuvar sonuçları elimize ulaştı. Buluntuları özel vitrinlerde sergileyerek ziyaretçilerimize gösteriyoruz. Müzenin ilk teşhir tanzim çalışmalarını yaparken Van'ın tarihini Kalkolitik dönemle başlatıp Cumhuriyet dönemine kadar olan süreci ele almayı amaçlıyorduk ancak yapılan kazılar sonucunda elde edilen verilerle Van'ın tarihinin Paleolitik dönemle başladığını, bundan 315 bin yıl önceye gidildiğini ortaya çıkardık."

Buluntu alanıyla ilgili sonuçların kendilerine yeni ulaştığını belirten Uslu, bunun tanıtımının yapılmasıyla insanların daha çok kente gelmek isteyeceğini vurguladı.Cemal Aşan - Özkan Bilgin - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar