Cilicia'da Yahudiler kitabı Kilikya Yahudilerinin tarihine ışık tutuyor

Cilicia'da Yahudiler kitabı Kilikya Yahudilerinin tarihine ışık tutuyor

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Murat Özyıldırım ve Klâsik Filolog Sevim Ayteş Canevello'nun Bilgin Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan Cilicia’da Yahudiler kitabı, Yahudilerin Kilikya bölgesindeki varlıklarını somut verilerle okurlara sunmaya çalışıyor.

Antik dönemde Kilikya olarak adlandırılan bölgede, milattan önce de Yahudilerin yaşadığı ve biMÖ 107 yılında Pontus Kralı Mitridates tarafından Bosfor Krallığına taşındıkları biliniyor. Hatta Hıristiyanlığı Roma'nın resmi dini haline gelecek şekilde yeniden kurgulayan Aziz Pavlus'un Yahudi bir aileden geldiği de tarihe meraklı herkesin malumu. Ancak Kilikya bölgesindeki Yahudi varlığı bu popüler bilgilerle sınırlandırılmayacak kadar köklü ve derin bir tarih. Arkeolog Murat Özyıldırım ve Filolog Sevim Ayteş Canevello'nun birlikte imza attığı Cilicia’da Yahudiler kitabı, kou hakkında daha fazla bilgi edeinmek isteyenler için kaleme alınmış...

Kitabın arka kapak yazısı:

Tarihsel süreçte Yahudiler, ünlü Babil sürgününden itibaren çeşitli savaşlar nedeniyle ludaea dışında da yaşamaya başlar ve Yahudi diasporası böylelikle oluşur. Bu nedenle Musevi dini metinlerinde Yahudilerin yayılım gösterdikleri ya da ticari ilişki kurdukları alanlara-örneğin Cilicia'ya -ait ipuçları izlenebilmektedir.

Eski Çağ'da Yahudiler için Cilicia'nın ziraate uygun arazileri, iklim açısından ludaea'ya benzeyen ılıman yapısı, deniz ticaretine elverişli limanları, yaşamak için cezbedici olmalıdır. Çalışma; yer yer vahşi doğa görüntüleri sunan Cilicia ve tarihte özel bir yere sahip olduğu kuşku götürmez kadim bir cemaatin eski dönemlerdeki buluşmasını incelemeyi amaçlamaktadır. Böylelikle Yahudilerin Kilikya'daki varlıkları, somut verilerle okurlara sunulmaya çalışılmaktadır.

Yayın Tarihi: 2019-04-22
ISBN 6059636636
1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 192
Boyut: 16 x 24 cm
 


Benzer Haberler & Reklamlar