Aygaz markalı Sosyal Sorumluluk Projelerinde arkeoloji öne çıkıyor

Aygaz markalı Sosyal Sorumluluk Projelerinde arkeoloji öne çıkıyor

Kalıcı marka olmak için sadece ekonomik başarı yetmiyor. Aygaz markalı Sosyal Sorumluluk Projeleri, kalıcı marka olmak için bir şirkerin hangi alanlarda da varlığını göstermesi gerektiğine dair önemli ipuçları veriyor.

1961 yılında halka açık ilk LPG şirketi olarak Vehbi Koç tarafından kurulan Aygaz, kurulduğu günden bu yana Türk muftağında önemli yere sahip markalar arasında yer alarak ekonomiye ve isdihdama önemli katkılar sağladı.

Ancak yarım asrı aşkın maziye sahip Aygaz markasının Türkiye'ye katkıları bununla da sınırlı değil. Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, "Sürdürülebilir büyümenin sadece eknomiyle değil, kültürel kalkınmayla gerçekleşeceğine inanıyoruz" diyerek, Aygaz'ın ekonomi ve istihdamın yanı sıra, çevreden sağlığa, arkeolojiden kültür sanata, pek çok alanda sosyal sorumluluk projeleri gerekleştirdiğine dikkat çekiyor.

Kioskla.co'nun haberine göre; Aygaz'ın bugüne dek imza attığı önemli sosyal sorumluluk projeleri arasında şunlar yer alıyor:

Aygaz, Sagalassos’la Tarihe Işık Tutuyor

Kültürel ve tarihi projelere destek vererek topluma karşı sorumluluğunu yerine getiren Aygaz, 2005 yılından bu yana devam eden çalışmalarla Akdeniz’in en büyük arkeolojik girişimi kabul edilen Sagalassos Antik Kenti’nde Anadolu’nun kültürel ve tarihsel zenginliğinin gün ışığına çıkarılmasına destek oluyor. Antik kentin en görkemli yapısı olan Antoninler Çeşmesi’nden sonra Yukarı Agora’daki restorasyon çalışmalarında önemli yol kat edilmiş durumda. Çalışmalar tamamlandığında Sagalassos meydanı çeşitli kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapabilicek bir yapıya kavuşmuş olacak.

Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Anadolu'nun tarihi zenginliğinin gün ışığına çıkartılmasına ve bu eşsiz kültürel mirasın gelecek nesillere ve dünyaya yeniden kazandırılmasına büyük önem verdiklerini söyledi. Yıllardır süren titiz çalışmalarla tekrar faaliyete geçen Antoninler Çeşmesi’nin yanı sıra çalışmaların sürdüğü diğer alanlarda çeşitli eserleri dünya mirasına katmanın heyecanı içinde olduklarını belirten Tezel, “İlk yerleşim izleri milattan önce 4200 yıllarına kadar uzanan Sagalassos’ta, kentin sembolü olan görkemli Antoninler Çeşmesi’nin restorasyonuna 14 yıldır destek veriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izinleri doğrultusunda kazı ve restorasyon çalışmalarına desteğimiz devam ediyor. Tekrar suyla buluşturduğumuz Antoninler Çeşmesi’ni, 2010 yılında, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı bir törenle açtık. Ardından, çeşmenin bulunduğu Yukarı Agora’daki restorasyon çalışmalarına destek verdik. 3.500 m² alana sahip Yukarı Agora’daki anıtsal yapıların restorasyonu gerçekleştirildi. Bugün, alanın dört köşesinde yer alan onursal sütunlarla agoranın giriş-çıkışını sağlayan üç anıtsal kapının daha ayağa kaldırmış olması çok sevindirici. Böylece, antik kentin merkezi, mimari ve kentsel açıdan daha fazla bütünlük kazandı. Diğer taratan, Sagalassos Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla işbirliği içinde Sagalassos-Ağlasun kültürel ve doğal peyzajını Dünya Mirası Kalıcı Listesine katmak için çalışmalara devam ediyoruz.” dedi.

Aygaz'da yapılan açıklamada diğer sosyal sorumluluk projeleri hakkında şu bilgiler aktarıldı:

Van Kalesi Kazıları

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde yürütülen Eski Van Şehri, Kalesi ve Höyüğü Kazılarına Aygaz, 2010 yılından bu yana destek veriyor. Aygaz'ın desteğiyle;  MÖ 1. Binyıl Anadolu’sunun görkemli krallığı Urartu’nun başkenti Tuşpa’da sürdürülen arkeolojik kazılar, Urartu tarihine ilişkin birçok problemin çözümüne ışık tutuyor.

Sitadel kısmında ana kayaya oyulmuş kral mezarları, saraylar, dini yapılar ve yazıtlar Urartu Krallığı’nın ürettiği en bilinen maddi kültür kalıntıları yer alıyor. 2016 yılında sitadel kazılarında ortaya çıkarılan yeni bir kaya mezarı, Urartu mezar mimarisinin köken ve tipolojisine önemli katkı sağladı. 

Başkentin sivil yerleşimi olan Van Kalesi Höyüğü’ndeki kazılarda çok odalı meskenlerin yanında taş döşeli avluluların, belirli standartlarda ve alt yapısı planlanarak inşa edilmiş konutların ve işliklerin de varlığı tespit edildi. Ortaya çıkarılan buluntular ve mimari, sitadelin eteğinde kurulmuş bu büyük sivil yerleşim alanının sitadeli ayakta tutan görevlilerin meskenlerinden oluştuğunu işaret ediyor. Bulunan kil tablet, bullalar ve çok sayıda mühür bu bağlantının başlıca kanıtları arasında yer alıyor. 

Kazı çalışmalarının devam ettiği bir diğer alan ise Eski Van Şehri. Burada 12. yüzyıl Selçuklu ve 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar süregelen Osmanlı kent dokusuna ve anıt eserlerine ilişkin kalıntılar yer alıyor. Kamusal ve ticari yapıları, çarşısı, hanları, meskenleri, taş döşeli yolları ve anıtsal dini yapıları 19. yüzyılın Osmanlı kentinin tüm unsurlarını gözler önüne seriyor. Bu alanda, ortaya çıkarılan mimariyi korumak amacıyla restorasyon çalışmaları devam edecek.

Aygaz Kitaplığı

Tarih ve kültürüyle yaşadığımız coğrafyanın zenginliklerini yeniden hatırlatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla 1996 yılında kitapseverler, sanatseverler, araştırmacılar ve gençleri hedefleyen “Aygaz Kitaplığı” projesini başlattık. Bugüne kadar 15 eseri kültür-sanat hayatına kazandırdığımız proje, tarihten arkeolojiye pek çok farklı alana değinen kitaplardan oluşuyor. 

Kitaplar arasında editörlüğünü Jörg Wagner'in üstlendiği, önemli arkeologların imza attığı 22 ayrı makaleyi içeren Fırat Kıyısında Tanrı Krallar başlıklı, Kommagene'de yeni kazılara ve araştırmalara yeren kitap dikkat çekiyor.

Aygaz Kitaplığı’nın Sadberk Hanım Müzesi’yle birlikte yayımlanan son eseri “Your Excellency’s Obedient Servant” Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç koleksiyonundan itina ile seçilmiş mektupları içeriyor. Latin harfleriyle 1795 – 1922 yılları arasında kaleme alınmış ve kronolojik sırayla derlenmiş olan mektuplar, Sadrazam Mustafa Reşid Paşa’dan henüz şehzadelik çağındaki Abdülhamid Efendi’ye, Kraliçe Victoria’dan Lord Kitchener’e, yazar Pierre Loti’den Halife Abdülmecid Efendi’ye kadar uzanan birbirinden önemli ve renkli şahsiyetlerin imzalarını taşıyor.

Diyabetik Çocuklar Kampı

Aygaz’ın 2004 yılından bu yana destek verdiği ve Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk sağlık kamplarından biri olma özelliğini taşıyan Diyabetik Çocuklar Kampı, diyabetik çocuklara kendi kendilerine yeterek yaşamayı öğretirken, yeni dostluklar kurma ve güzel vakit geçirme imkanı sağlayan bir proje. Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği Aygaz’ın desteği ile diyabetik çocuk ve ailelerine yönelik eğitici ve bütünleştirici etkinlikler düzenliyor. Derneğin diyabetik çocukları bir araya getirmeye yönelik önemli çalışmalarından biri olan ve her yıl Temmuz ayında gerçekleştirilen Diyabetik Çocuklar Kampı’na 8 – 18 yaş arası diyabetik çocuklar ücretsiz olarak katılıyor.

İstanbul Tiyatro Festivali Sponsorluğu

Aygaz, Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali & Bienali ile sanatın evrensel değerlerini ülkemize taşımayı, Türkiye’yi sanat yönüyle de uluslararası çevrelerde tanıtmayı amaçlıyor. 2004 yılından bu yana Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’ne ana sponsor olarak destek veriyor. 2017 yılından itibaren öğrenci biletlerine verdiği destekle daha fazla gencin tiyatro ile buluşmasına aracı oluyor. Her yıl düzenlenen ve 4 hafta süren festival kapsamında, gösteri ve performansların yanı sıra atölye çalışmaları, konuşmalar, paneller, film gösterimleri yapılıyor.

Beşiktaş Hentbol Takımı ve Fenerbahçe A Futbol Takımı Sponsorluğu

Aygaz, 2013 yılından bu yana Mogaz markasıyla Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) Hentbol Takımı’nı destekliyor. Türkiye’de ilk kez bir özel sektör kuruluşunun hentbol sporuna verdiği bu destekle takım, ligde Beşiktaş Mogaz adıyla anılmaya başlandı. Beşiktaş Mogaz Hentbol Takımı, Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Şampiyonlar Ligi’nde Türkiye’yi başarı ile temsil etti. Takım 2018-2019 Hentbol Erkekler Türkiye Kupası’nın sahibi oldu.

Öte yandan Aygaz, 2018-2019 sezonunda Fenerbahçe Spor Kulübü Profesyonel A Futbol Takımı’nın da sponsorluğunu da üstlendi.

Ülkem İçin Çatı Projesi

Koç Holding tarafından 2006 yılında başlatılan ve Koç şirketleri, çalışanları, bayileri ve tedarikçileri arasında sosyal sorumluluk bilincini artırmayı hedefleyen Ülkem İçin çatı projesinde aktif olarak yer alıyor. İki yılda bir değişen teması son olarak Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum olan proje kapsamında 2016 yılından bu yana çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. İlk olarak Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi ortaklığında oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni 2016 yılında imzalandı. Böylece, kadınların toplumda, iş hayatında ve ekonomik hayatta güçlenmesine destek vereceğimize yönelik taahhüdümüzü uluslararası platformda beyan edildi. Kadına yönelik şiddeti önlemek için önce iş ortamında farkındalık yaratmayı hedefleyerek İş Yerinde Aile İçi Şiddet Politikası’nı yayımladı. Bu politika ile tüm çalışanlarda aile içi şiddet konusunda farkındalık yaratmayı, eşitlikçi ve güvenli bir iş ortamı sunmayı ve şiddet gören çalışanların gerekli adımları atması için destek olmayı hedefliyor. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) ile Aygaz arasındaki işbirliği sonucu 2016-2018 yılları arasında TKFD Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na verilen destek de sürdürülüyor.

Yarın Hava Nasıl Olacak?

Aygaz 2010 yılında Bölgesel Çevre Merkezi (REC) ile iş birliği içinde, Yarın Hava Nasıl Olacak projesini gerçekleştirdi. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle sürdürülen proje kapsamında, 2010 ve 2011 yıllarında, içinde planetaryum ve Sihirli Küre adlı yeryüzü hareketlerinin üç boyutlu izlendiği simülasyon aleti de bulunan gezici Gökyüzü Tırı’yla toplam 32 kent ziyaret edildi, yaklaşık 10 bin kişiye eğitim ve sertifika verildi.

2012 yılından itibaren eğitimler Rahmi M. Koç Müzesi’nde yer alan keşif küresinde devam ediyor.

Aygaz İklim Değişikliği Stratejisi

Aygaz; "Şirket olarak iklim değişikliğini çevresel ve sosyoekonomik sonuçlara neden olabilecek önemli bir risk olarak görüyoruz. Ürün, hizmet geliştirme ve sunma süreçlerinde sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde öncü olmayı, çevre ve enerji yönetim sistemlerini uygulamayı, geliştirmeyi hedef alıyoruz. İklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yönelik küresel çabalara kendi özel şartlarımız ve imkânlarımız çerçevesinde katkıda bulunmak amacı ile İklim Değişikliği Stratejisini hazırladık." diyor ve bu strateji doğrultusundaki hedeflerini de şöyle sıralıyor:

•Faaliyeti sırasında olası çevre etkilerini dikkate alarak en aza indirmek için çalışmalar yapmaya devam edecek.
•Çalışanlara ve toplumsal bilince yönelik katkı sağlayacak faaliyetler ve eğitimler düzenlenmeye devam edecek. 
•Başta Ar-Ge olmak üzere faaliyetlerinde iklim değişiklikleri ile ilgili unsurlar dikkate alarak, yeni iş alanları ve iş modelleri geliştirilmesinde inovatif çalışmalarda bulunacak.
•Faaliyet gösterdiği alanda iklim değişikliği ile mücadele başta olmak üzere çevre yönetimi unsurları hakkında yasal mevzuatların ve standartların düzenlenmesinde öncülük edecek, Sivil Toplum Kuruluşları ve ilgili platformlar ile işbirliği içinde olacak. 
•Enerji verimli teknolojileri kullanılarak sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde
önceliklendirme yapacak.
•Potansiyel ve mevcut tüketicilere yönelik olarak, otogazın, diğer yakıt türlerine göre çevreci özellikleri hakkında bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirmeye devam edecek. 
•Yeşil Satın alma kriterlerini oluşturarak uygulamaya alacak.
•LPG kullanımının arttırılması için kamunun ve tüketicilerin iklim değişikliği açısından bilinçlendirilmesini sağlayacak..

Kioskla.co


Benzer Haberler & Reklamlar