Arkeolog Prof. Dr. Elmar Schwertheim vefat etti

Arkeolog Prof. Dr. Elmar Schwertheim vefat etti

Türkiye ikinci vatanım diyen ve ezan sesini duyduğu zaman çevredekileri gürültü yapmaması konusunda uyaran Alman arkeolog Prof. Dr. Elmar Schwertheim'ı kaybettik. 2007-2010 yıllara arasında Alexandria Troas arkeoloji kazılarının başkanlığını yağan Prof. Dr. Elmar Schwertheim 79 yaşında öldü.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı ünlü arkeologun ölüm haberini "1965'ten itibaren Anadolu'da çok sayıda araştırmaya katkı sunan, Ülkemizde pek çok genç bilim insanının yetişmesine uluslararası destek veren, 2007-2010 Alexandria Troas kazıları başkanı Prof. Dr. Elmar Schwertheim'i kaybettik. Bilim camiasının ve sevenlerinin başı sağolsun" mesajı ile açıkladı. 

Arkeologlar Derneği de "Alexandria Troas eski kazı başkanı Prof. Dr. Elmar Schwertheim'ı kaybettik. Elmar Schwertheim, meslek yaşamı boyunca Anadolu arkeolojisine önemli katkılarda bulunmuş, bir çok genç meslektaşımızın yetişmesini sağlamıştı. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun. Toprağı bol olsun" paylaşımında bulundu. 

2014 yılı Ağustos ayında CNN Türk'ün  "Türkleşmiş Arkeologlar: Geldiler ve Kaldılar" başlıklı haberinde ünlü arkeolog kendisini şu şekilde tanıtmıştı: 

Troas Kazı Heyeti Başkanı Alman Arkeolog Prof. Dr. Elmar Schwertheim ise ilk kez 1963 yılında geldiği Türkiye'ye hayran kaldığını ve 43 yıldır Türkiye'ye geldiğini belirtti.

Assos'da 6 yıldır kazı heyeti başkanlığını yaptığını belirten Schwertheim, Türkiye'yi ikinci vatanı olarak kabul ettiğini ve Türk örf ve adetlerinin çoğunu bildiğini söyledi.

Her türlü Türk yemeğini sevdiğini belirten Schwertheim, "yemek ayrımı yapmıyorum. Türk yemeklerini çok beğeniyorum. Türk kahvesi ve lokumuna da hayranım" dedi.

Schwertheim, Assos'daki çalışmalarda, ezan sesini duyduğu zaman çevredekileri gürültü yapmaması konusunda uyardığını da kaydetti.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar