Ardahan'da gömülen Rus subayının iskeleti bulundu

Ardahan'da gömülen Rus subayının iskeleti bulundu

Oda şeklinde düzenlenmiş mezarda, üniformasıyla gömülen subayın büyük bölümü sağlam iskeletine ulaşıldı. İskelet tabutuyla birlikte Kars Müzesi'nde korumaya alındı.

Ardahan'da bir inşaat alanında yapılan kazı sırasında tespit edilen oda şeklinde düzenlenmiş mezarda, 1877-78 Rus işgali döneminde hayatını kaybettiği düşünülen ve üniforması ile gömülen Rus subayın büyük bölümü sağlam iskeleti bulundu.

Kentin Karagöl Mahallesi'nde yer alan bir inşaat alanında vatandaşlarca yapılan kazıda, toprak altında tek bir oda şeklinde düzenlenmiş bir mezara ulaşıldı.

Mezarı fark eden vatandaşlar, durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de çevrede önlem aldı.

Polis ekiplerinin olayı bildirmesi üzerine kazı alanına mezarın incelenmesi için Kars Müze Müdürlüğünden arkeologlar ile Ardahan Kültür Turizm Müdürlüğünden görevliler çağrıldı.

Bölgeye gelen arkeolog ile görevlilerce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne götürülen tabut ile mezarda inceleme başlatıldı.

- Mezar Rus yüzbaşıya ait

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mezar, Rusların 1878 yılında Ardahan'ı işgali sonrasına, Rus bir yüzbaşıya ait." dedi.

Ardahan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne götürülen tabuttaki incelemenin, Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı'nın koordinesinde arkeologlar ve polislerce sürdürüldüğünü anlatan Alp, inceleme sonrası Rus askerin naaşının Kars Müzesi'ne getirilebileceğini bildirdi.

Kars Müzesi'nde görevli arkeolog Ünver Solaklıoğlu da gazetecilere yaptığı açıklamada, mezar çevresinde çalışma başlattıklarını dile getirerek, "Karagöl Mahallesi'nde dün akşam saatlerindeki inşaat kazısında tabut bulunduğu söylendi. Emniyet yetkililerinin de bize bildirmesiyle olay yerine geldik ve gerekli incelemeler yapıldı." dedi.

-"Rus komutan Hristiyan inancına göre gömüldü"

Solaklıoğlu, mezarın bulunduğu oda şeklindeki alanda da incelemeler yapıldığını vurgulayarak, "İncelemede, Rusların 1878'den sonra buraya yerleşmesi göz önünde bulundurulduğunda, mezarın o döneme ait olduğu tespit edilmiştir. Tabutun, Rus bir komutana ait olduğu belirlendi. Rus askeri, Hristiyan dinine göre gömülü şekilde bulundu. Mezarda kıymetli bir eşya yok, sadece Rus askere ait iskelet ve elbisesi bulunmaktadır." ifadesini kullandı.

Mezarın bulunmasıyla inşaat alanındaki kazı çalışması da durduruldu.

RUS SUBAYIN CESEDİ KARS MÜZESİNDE KORUMAYA ALINDI

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda bulunan, 1877-78 Rus işgali döneminde hayatını kaybettiği düşünülen ve üniformasıyla gömülen Rus subayın büyük bölümü sağlam iskeleti, Kars'a getirilip müzede muhafaza altına alındı.

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ardahan Emniyet Müdürlüğüne gelen bir ihbarın değerlendirilmesiyle Ardahan'ın Karagöl Mahallesi'nde vatandaşlarca kazı çalışması yapılan bir inşaat alanında toprağın altında yer alan ve özel oda şeklinde düzenlenen mezar bulunduğunu anımsattı.

Soruşturmayı yürüten Ardahan Başsavcılığın talimatıyla kurumlarından uzman personel istediğini anlatan Alp, görevlendirdikleri uzman 2 arkeoloğu Ardahan'a gönderdiklerini ifade etti.

Alp, arkeologların çeşitli çalışmalar sonrası tabutu açtıklarını belirterek "Heyet tarafından tabut kapağı açılınca içerisinde üniformalı bir Rus askerine ait iskelet olduğu görüldü. Muhtemelen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra Kars ve Ardahan'ın Ruslar tarafından işgalinde görev yapan bir asker." dedi.

- "Üniformasında 3 yıldız ve 20 rakamı var"

Ceset üzerinde inceleme yapıldığını dile getiren Alp, "Tabuttaki kişi, Ardahan'da bir Rus garnizonunda görev yapan Rus yüzbaşı. Çünkü üniformasında 3 yıldız ve 20 rakamı var. Muhtemelen rakam bu subayın sicil numarası olabilir." diye konuştu.

Alp, iskelete yapılan inceleme hakkında Ardahan Cumhuriyet Savcısına gerekli bilgilerin verildiğini söyleyerek şunları kaydetti:

"Tabut, içindeki ceset ile savcının talimatıyla Kars'a nakledilmiş ve Kars Müzesi'ndeki emanet deposuna alınarak yerine konulmuştur. Bu konuda Müzeler Genel Müdürlüğümüze, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza gerekli bilgileri, raporları sunacağız ve gelen talimatlar doğrultusunda gerekli işlemleri yapacağız."

Cüneyt Çelik - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar