Aigai Antik Kenti 2017 arkeoloji kazıları sona erdi

Aigai Antik Kenti 2017 arkeoloji kazıları sona erdi

2004'den bu yana devam eden kazılarda kentte yaşayan insanlara ait on binlerce eser ve bu insanların kullandıkları eşyalara ait 100 bine yakın parça bulunduğu belirtildi.

Manisa'nın Yunusemre ilçesine bağlı Yuntdağ bölgesindeki tarihi MÖ 8. yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti'nde 13 yıldır devam eden kazı çalışmalarının bu yılki kısmı sona erdi.

Köseler Mahallesi sınırlarında yer alan Aigai Antik Kenti'nde devam eden kazılara başkanlık eden Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte bu yıl 15 Temmuz'da başlayan kazı çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

2004'den bu yana devam eden kazılarda kentte yaşayan insanlara ait on binlerce eser ve bu insanların kullandıkları eşyalara ait 100 bine yakın parça bulduklarını belirten Sezgin, şöyle konuştu:

"Öğrenci, mimar, antropolog, sanat tarihçilerinden oluşan 25 kişilik ekip ve ek olarak 15 kişilik işçi ekibi ile bu yıl kazı çalışmalarını Athena Tapınağı ve kentin mezarlık alanlarında gerçekleştirdik. Bu yılki kazılarda Türk, Fransız ve Alman ortaklığı ile 2014 yılından beridir kentin mezarlık alanında sürdürülen uluslararası NekroPergEol projesi kapsamında kentin mezarlık alanında yer alan mezarların tamamı belgelendi.

2004 yılından beri yürütülen çalışmalarda ilk kez kutsal bir alanda çalışmalar yapıldı. Kentin güneybatı ucunda yer alan düzlük üzerindeki Athena Tapınağı ve yanındaki sunağın kalıntıları açığa çıkarılmaya başlandı. Geniş avlu içinde yer alan yapıların etrafında sütunlu sundurma yer almaktadır. Bu yıl yaptığımız çalışmalarda yapıların enkazı ortaya çıkarıldı, mimari planları ve hali hazır planları oluşturuldu. Havadan tarama yöntemi ile kentin 3 boyutlu haritasını oluşturmaya başladık. 2018 yılında bu alandaki çalışmalara devam etmeyi planlıyoruz."

AİGAİ ANTİK KENTİNE TURİST İLGİSİ ARTIYOR

Aigai Antik Kenti'nde devam eden kazılara başkanlık eden  Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sezgin, yaptığı açıklamada, kazıların başladığı 2004 yılından 2015 yılına kadar sadece 2 bin kişinin ziyaret ettiği kenti, 2017 yılının 8 aylık döneminde yaklaşık 10 bin kişinin gezdiğini dile getirdi.

Özellikle bu yıl beklemedikleri sayıda ziyaretçi ağırladıklarını anlatan Sezgin, bunda tanıtım faaliyetleri ve Aigai hakkında çıkan haberlerin etkisinin olduğunu bildirdi.

Sezgin, "Yaz döneminde denize yakın antik kentlerin ziyaretçileri fazla olur. Aigai, denize oldukça uzak ama yine de ziyaretçi sayımız çok oldu. Bu sayının bahar aylarında daha da artacağını düşünüyorum" dedi.

Aigai Antik Kenti 2017 arkeolojik kazı çalışmalarına sponsor olan Yunusemre Belediyesi Başkanı Mehmet Çerçi, kentin turistik açıdan da değer yaratmasını hedeflediklerini, kazılara destek olmayı sürdüreceklerini ifade etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak da kentte bu yıl ortaya çıkarılan antik yol ile tapınak bölgesindeki kalıntıların turistlerde merak uyandırdığını, ziyaretçi sayısının daha da artmasını beklediklerini dile getirdi.

Yunanistan’ın kuzeyinden göç ederek Batı Anadolu’ya yerleşen Aioller tarafından kurulan 12 kentten biri olan Aigai, M.Ö 8. yüzyıldan depremle hasar gördüğü M.S 17 yılına kadar önemli bir ticari merkez oldu.

Kazılarda surlar içindeki üç katlı agora, meclis binası, teras duvarlı stadyum, tiyatro ve Demeter Tapınağı gibi kalıntılar bulundu.


Benzer Haberler & Reklamlar