3 hafta önce mezar odası keşfeden ASKİ ekipleri bu kez lahit buldu

3 hafta önce mezar odası keşfeden ASKİ ekipleri bu kez lahit buldu

Afrodisias Antik Kenti’ne evsahipliği yapan Aydın'ın Karacasu ilçesinde Arkeolojik sit alanı olan Geyre Mahallesinde Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ ekiplerinin gerçekleştirdiği alt yapı çalışmaları sırasında haftalar önce mezar odası keşfedilen sokakta bu kez Bizans dönemine lahit bulundu.

Aydın Büyükşehir Belediyesinin, Birinci Derece Arkeolojik SİT Alanı olan Geyre Mahallesinde gerçekleştirdiği kanalizasyon çalışması esnasında bundan 3 hafta önce bir oda mezarın izine rastlanmıştı. Oda mezar,  jandarma ve yetkililere haber verilmiş ve alt yapı çalışmaları durdurulmuştu.

Yapılan arkeolojik tetkiklerin ardından Anıtlar Kurulunun izniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın denetimi ve  Müze yetkililerinin gözetiminde tekrar başlanan alt yapı çalışmalarında bu kez de Bizans dönemine ait lahit ortaya çıkarıldı. 

Kazı esnasında keşfedilen oda mezar ve Lahitin dışında alanda birçok tarihi kalıntı olduğunu tahmin eden arkeologlar, belirledikleri alanlarda arkeolojik kazılar yapmaya hazırlanıyor.

Arkeolojik alandan arkeolojik alana taşınan mahalle halkı dertli

Antik kentte yaşayan yerli halk 1960 yılında 2 kilometre ilerisinde kamulaştırılan alanda yeni kurulan köye taşınmıştı. Ancak taşındıkları alan da tarihi eserler bulunduğu için arkeolojik sit alanı ilan edilmişti.

Yeni Geyre köyü olarak yaşamına devam eden mahalle sakinleri sit alanı olması nedeniyle yıllarca alt yapı hizmetinden mahrum kaldı. Anıtlar Kurulu izni ile Büyükşehir Belediyesi ASKİ ekipleri iki ay önce mahallede alt yapı çalışmasına başladı.

Ancak yeni yerleşim yeri olan mahallenin her sokağında kazdıkça tarih fışkırıyor. 

Gülay Öztekin - https://www.aydinhedef.com.tr

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar