10 milyon dirhem harcanan Harran Sarayı'na ait yeni kalıntılar bulundu

10 milyon dirhem harcanan Harran Sarayı'na ait yeni kalıntılar bulundu

Harran Sarayı kalıntılarındaki arkeoloji kazılarında şu ana dek bulunan kitabeler 1058 tarihini gösteriyor ama alan kimi seyyahlara göre Nümeyriler döneminde 2. Mervan'ın 10 milyon dirhem harcayarak yaptığı saray iken kimi seyyahlara göre Sabi tapınağı olarak gösteriliyor.

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde,  Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal liderliğinde 6 yıldır süren Harran Sarayı arkeoloji kazıları, tarihi binanın Roma Garnizonu olarak kullanıldığını, saray olarak ise Eyyubiler ve hatta Numeyriler döneminde de kullanıldığını gösteriyor.

Önal, milattan önce 6 binli yıllardan bugüne kadar kesintisiz yerleşim yeri olan, bir dönem Asurlular ve Emevilere başkentlik yapan tarihi ilçedeki arkeolojik kazıların büyük önem taşıdığını ifade etti.

Sarayın kayıp kalıntılarını gün yüzüne çıkarmak için gayret sarfettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Önal, kazıların Harran Sarayı'nın tam tarihinin tespit edilmesine katkı sunacağına dikkati çekerek, "Harran Sarayı'nın, Roma Garnizonu olduğu, Eyyubiler döneminde saray olduğu, Numeyriler döneminde de kullanıldığı belli. Buradan çıkacak başka kitabeler, veriler ve diğer eserler bu kalenin tam tarihlendirilmesi açısından oldukça önemli. Bu yıl yaklaşık 2,5 metre olan kültür katının içindeki buluntuları ortaya çıkarmak ve değerlendirmek için çalışıyoruz." diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Önal: Sarayın eksik parçalarına rastladık

Kazıların titizlikle ilerlediğini anlatan Prof. Dr. Mehmet Önal, sarayın eksik parçalarına rastladıklarını belirtti.

Bulguların detaylı incelemelerinin sürdüğünü ifade eden Önal, şöyle devam etti: "Sarayın eksik parçaları gelmeye başladı. Soldaki çoban köpeklerinin üzerindeki sütun başlığının tekini bulduk. Bazalt taştan yapılma ve oyulmuş halde olan sarmal örgülü çift satırlı bir kitabenin başlığını da yeni bulduk. Bunun da 11. yüzyıla Numeyriler dönemine ait olduğunu düşünüyoruz. İncelenecek, belki daha eski tarihli de olabilir. Buradaki kazılar çıkan kitabelerin diğer parçalarıyla birlikte bu bilinmezliği çok olan ve oldukça heybetli olan Harran Sarayı'nın tarihlendirilmesini sağlayacak bu buluntular. Bu yıl bulduğumuz kitabe parçaları ve burada kültür katında ele geçecek bulgularla Harran Sarayı'nın tarihlendirilmesine ışık tutacak eserleri gün ışığına çıkaracağımıza inanıyoruz. Şu ana kadar ele geçirilen kitabeler 1058 tarihini gösteriyor ama seyyahlar Nümeyriler döneminde 2. Mervan'ın 10 milyon dirhem harcayarak yaptığı sarayın burası olduğuna işaret ediyor. Kimi seyyahlar burası Sabilerin tapınağıydı diyor. Bu kazılar bundan dolayı çok önemli. Burası tapınak mı, kilise mi vardı, saray mı vardı veya Roma Garnizonu muydu? Bunların tamamını kazı çalışmaları ortaya çıkaracak."Rauf Maltaş- AA


Benzer Haberler & Reklamlar