Zernaki Tepe'deki gizemli kentte krokiler içeren kerpiç parçaları bulundu

Zernaki Tepe'deki gizemli kentte krokiler içeren kerpiç parçaları bulundu

Erciş'te gizemini koruyan tarihi kentteki arkeoloji kazılarında burç kalıntılarının atık toprakları içinde üzerinde kroki çizimleri olan iki kerpiç parçası bulundu. Çizimlerin ızgara planlı inşa edilen kenttin krokisi olma ihtimali arkeologları heyecanlandırdı.

Van'ın Erciş ilçesinin Yukarı Işıklı Mahallesi'ndeki Zernaki Tepe'de Van Müze Müdürlüğünün başkanlığında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu'nun danışmanlığında yürütülen kazılarda, üzerlerine krokisinin çizili kerpiç parçaları bulundu. Arkeolglar kerpiç parçalarıın uızgara planlı antik kente ait olabileceğini tahmin ediyor.

Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu: Devamının gelmesi bizim için önemli

Kazılarda daha önce de 10 metre çapında oval şekilli burçla karşılaştıklarını anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Burç kalıntılarının atık toprakları içinde iki kerpiç parçası ele geçti. Bunların üzerindeki desenler, antik kentin ızgara planının küçük bir şemasını oluşturması açısından bizi heyecanlandırdı. Devamının gelmesi bizim için önemli. Kerpiçler, üzerlerinde bir antik kent krokisinin çizildiğini göstermesi açısından önem arz ediyor. İlerleyen aşamalarda diğer parçaların da elimize geçeceğini tahmin ediyoruz. Antik kentin en güzel özelliği batısında sitadel dediğimiz yerleşim biriminin olması. Burada saray bölümü, tapınak ve antik kent kapılarının olduğu yerler de var. Bunları gelecek yıllarda açmayı düşünüyoruz. "

Erciş Kaymakamı Murat Karaloğlu:  Yeni kalıntılara ulaşılacağını ümit ediyoruz.

Kazı çalışmalarının yürütüldüğü bölgede inceleme yapan Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Karaloğlu, kazı çalışmalarına her türlü desteği verdiklerini ifade etti.

Kazılarda önemli bulgulara rastlandığını anımsatan Karaloğlu, "Izgara planlı kentin şemalarının çizilmiş olduğu kerpiç parçaları bulundu. Yeni kalıntılara daha ulaşılacağını ümit ediyoruz. Dünya tarihine, ülkemiz tarihine ve Erciş ilçemizin tarihine ışık tutacak, ilçemizi ekonomik, kültürel açıdan etkileyeceğine inandığımız kazılara her türlü desteği veriyoruz. İnşallah ilerleyen yıllarda burayı bir turizm merkezi haline getireceğiz. Bunun için de bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.


Benzer Haberler & Reklamlar