Yunanistan'da iki yeni yılan türüne ait fosiller bulundu

Yunanistan'da iki yeni yılan türüne ait fosiller bulundu

Paleontologlar Yunanistan'ın kuzeyindeki Serres kenti yakınlarında daha önce varlığı bilinmeyen iki yeni yılan türüne ait fosilleşmiş kalıntılar keşfettiler.

Palaeo-electronica dergisinin kasım sayısında;  Georgios L. Georgalis, Andrea Villa, Martin Ivanov, Davit Vasilyan ve Massimo Delfino imzalı " Fossil herpetofauna Maramena... Fossil amphibians and reptiles from the Neogene locality of Maramena (Greece), the most diverse European herpetofauna at the Miocene/Pliocene transition boundary" başlıklı makaleye göre Yunanistan'ın Serres kenti yakınlarında bulunan yaklaşık 5.5-6 milyon yıllık fosillerden tespit edilen yeni yılan türlerine "periergophis mikrosları" ve "paraxenophis spanios" adları verildi.

Neos Kosmos'un haberine göre; Toronto Üniversitesi'nde görevli Yunan araştırmacı George Georgalis Atina Makedonya Haber Ajansına yaptığı açıklamada "Bu iki yılana ait fosiller tamamen yeni türlere ait ve diğer türlerden tamamen farklı. Daha da garip olan, bu tür vertebral anatominin başka hiçbir yerde gözlenmemiş olması hatta modern ya da nesli tükenmiş türlerde bu yeni türlerin morfolojisine yaklaşan tür olmamasıç. Herhangi bir aileye dahil etmekte zorlandığımız için onların yeni bir türe ait olduğunu hemen anladık" dedi.

Yunan paleontolog, Paleontoliga Elektronica'da keşif konusunda Alman, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti Üniversitelerinden diğer bilim insanlarıyla işbirliği içinde bilimsel makale yayınladıklarını anımsattı.


Benzer Haberler & Reklamlar