Vehbi Koç Vakfı, Meşher ile sanat dünyasına yeni pencere açıyor

Vehbi Koç Vakfı, Meşher ile sanat dünyasına yeni pencere açıyor

Vehbi Koç Vakfı'nın yeni kültür ve sanat kurumu Meşher; Orta Çağ’dan günümüze uzanan geniş zaman dilimi içinde, seramikten avangart resme, fotoğrafçılık tarihinden tasarıma, çok çeşitli konulara odaklanan kapsamlı programlaması ve disiplinlerarası yaklaşımıyla Türkiye’nin önde gelen sanat kurumları arasında yer almaya çalışacak.

50‘inci yıldönümünü kutlayan Vehbi Koç Vakfı, 2010 – 2019 yılları arasında Arter Sanat Galerisi'ne ev sahipliği yapan İstiklal Caddesi’ndeki Meymenet Han binasında Meşher adıyla yeni kültür ve sanat kurumu açtı.

İstiklal Caddesi’nde 2010 – 2019 yılları arasında Arter’e ev sahipliği yapan Meymenet Han, varlığını Vehbi Koç Vakfı’na bağlı yeni bir sanat ve kültür kurumu olarak “Meşher” adıyla sürdürecek. Meşher, Osmanlı Türkçesi’nde sergi mekânı anlamına geliyor.

Vehbi Koç Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre; Meşher, Orta Çağ’dan günümüze uzanan geniş zaman dilimi içinde, seramikten avangart resme, fotoğrafçılık tarihinden tasarıma, çok çeşitli konulara odaklanan kapsamlı programlaması ve disiplinlerarası yaklaşımıyla Türkiye’nin önde gelen sanat kurumları arasında yerini almaya hazırlanıyor.

Ziyaret, etkinlik ve sergi turları ücretsiz gerçekleşecek

Üç kata yayılan 500 metrekarelik sergi alanı ve etkinlikler için bulunan 75 metrekarelik faaliyet alanı ile Meşher’deki sergiler, Orta Çağ’dan günümüze uzanan geniş zaman dilimi içinde çok çeşitli konulardaki programı, araştırmaya dayalı akademik yönü ve yayınlarıyla bir referans noktası da olacak.

Ziyaret, etkinlik ve sergi turlarının ücretsiz gerçekleşeceği Meşher, Pazartesi hariç haftanın altı günü ziyaret edilebilecek.

İlk Sergi: Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik

Meşher’in ilk sergisinin geçmişten günümüze anlatılan hikâyelerden ilham alan seramik eserler ile kil ve toprağın insanlık tarihindeki izini sürmeyi amaçlayan “Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik”olacağı açıklandı.

Sergi 13 Eylül 2019’da açılacak.

Vehbi Koç Vakfı'nın açıklamsına göre serginin içeri ve özellikleri şu şekilde:

Meşher, küratörlüğünü Catherine Milner’ın üstlendiği ilk sergisi “Kalıpları Aşınca” ile İstanbul’un sanatla iç içe olacağı Eylül ayında ziyarete açılacak. Bu ilk sergi, İngiltere’de ilham verici ve yenilikçi bir sanat merkezi olan Messums Wiltshire ve Meşher’in iş birliği ile hazırlandı.

 

Odağında mitlerin, efsanelerin ve masalların yer aldığı sergide 13 sanatçının eserleri yer alıyor. Serginin kataloğu için önsözü kaleme alan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, şu ifadelere yer verdi: “İznik, Kütahya ve Çanakkale çini ve seramiklerini toplamaya başladığım 90’lı yılların sonundan bu yana kile duyduğum özel meraktan ötürü, Meşher’in ilk sergisi ‘Kalıpları Aşınca’nın, öncü sanatçılarıyla çağdaş seramiğe dair özlü bir inceleme teşkil ediyor olmasından bilhassa memnuniyet duyuyorum. Kil ve seramiğin Anadolu ve Türkiye’deki uzun tarihi de göz önünde bulundurulduğunda, şahsi umut ve inancım, bu sergide yer alan büyüleyici yapıtların, gelecek kuşakların seramikle çalışacak genç sanatçı ve sanatçı adaylarına bir esin kaynağı olmasıdır.”


Bahattin Öztuncay: Meşher, ilham verici bir diyalog zemini hazırlayacak

 

Uzun yıllardır Vehbi Koç Vakfı bünyesinde sanat ve kültür alanında sergi ve yayın projeleri üzerine çalışmalar yürüten Bahattin Öztuncay, İstiklal Caddesi’ndeki bu yeni sergi mekânının direktörlüğünü üstlenirken, yaptığı açıklamada Meşher’i şöyle anlattı: “Gerek ulusal gerekse uluslararası uzmanlar ve kurumlar ile yürüteceğimiz iş birlikleri, ağırlıklı olarak kurum içinde kurgulayacağımız ve üreteceğimiz sergiler ile Türkiye’de ve yurt dışında ilham verici bir diyalog zemini sağlamayı hedefliyoruz.”

 

Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan Meşher’in 13 Eylül’de başlayacak açılış sergisi 22 Aralık 2019’a kadar ziyaret edilebilecek.

 

Sergi açılışı ile eş zamanlı ve aynı başlıkları taşıyan bir İngilizce ve bir Türkçe yayın da okurlarla buluşacak.

 

Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik sergisinden seçmeler:

 

13 Eylül – 22 Aralık 2019

İstiklal Caddesi No: 211

34433 Beyoğlu İstanbul

***************************

 

 

Christie Brown: Süslü Koyun

2019

Seramik

50 x 32 x 27 cm

 

 

Malene Hartmann Rasmussen: Gecenin Köründe

2015

Seramik

59 x 69 x 64 cm

 

 

Carolein Smit: Medusa

2017

Seramik

27 x 25 x 25 cm

 

 

Kim Simonsson: Tüylü Şapkalı ve Şık Ceketli Yosundan Erkek Çocuk

2018

Seramik, naylon lif, ip, hazır malzeme

125 x 50 x 50 cm

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar