Vanadokya Peribacaları turizme kazandırılmayı bekliyor

Vanadokya Peribacaları turizme kazandırılmayı bekliyor

Van'ın Başkale ilçesinde bulunan, Kapadokya'ya benzerliğiyle halk arasında "Vanadokya" diye adlandırılan kaya oluşumları, 35 mağara ve 12 oyma ev turizme kazandırılmayı bekliyor.

Van'ın Başkale ilçesi artık  doğal güzellikleri ve turizmle de anılmak istiyor.

İlçe merkezine 33 kilometre uzaklıktaki Yavuzlar Mahallesi'nde bulunan volkanik Yiğit Dağı'nın püskürtülerini, yağmur suları ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkan kaya oluşumları, Kapadokya'daki peribacaları ile benzerlik gösteriyor. Bu nedenle halk arasında "Vanadokya" diye adlandırılan bölgede peribacalarının yanı sıra 35 mağara ve 12 oyma ev bulunuyor.

- "Yatırım yapmak isteyenlere yardıma hazırız"

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Abdulselam Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başkale'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nin kadim ilçelerinden biri olduğunu söyledi.

İlçenin yıllardır terör nedeniyle turizm anlamında geri kaldığını belirten Öztürk, göreve gelir gelmez turizm, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki proje çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade etti.

Başkale'nin tarihi ve kültürel zenginlikler açısından son derece zengin bir bölgede bulunduğuna işaret eden Öztürk, şöyle konuştu:
"İlçede Hz. İsa'nın havarilerinden Bartalmay'ın mezarının bulunduğuna inanılan 1700 yıllık St. Bartholomeus Kilisesi bulunuyor. Bunun yanı sıra yüksek kesimlerde bulunan yaylalar ve 'Vanadokya' olarak anılan peribacalarımız turistik açıdan zengin bir yer. Maalesef terör buraların tanıtımını engellemiş. Tanıtılsa bile insanların buraya gelmesini engellemiş. Şimdiki ortamımız Allah'a şükür terörün beli kırıldı, biz de bu kapsamda turizmi canlandırmak konusunda çalışmalara başladık."

Öztürk, bölgeye turizm yatırımı yapacak özel sektöre ellerinden gelen yardımı yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Bölgenin terör nedeniyle şimdiye kadar turizme kazandırılmamasının önemli bir kayıp olduğuna işaret eden Öztürk, tanıtım için ilçe meydanında peribacaları ve travertenleri andıran özel bir alan oluşturduklarını aktardı.

- "Kapımız herkese açık"
Başkale'de 3 yıldır öğretmenlik yapan Nuri Kaplan, bölgenin doğal güzelliklerinin yeteri kadar tanıtılamadığını belirtti.
"Vanadokya"daki yapıların benzerlerinin İç Anadolu Bölgesi'nde de görüldüğünü ifade eden Kaplan, "O bölgeler yapılan yatırımlar ve tanıtımlarla turist çekiyor. Biz buraların da tanıtımlarının yapılmasını istiyoruz. Burada birçok öğretmen ve sağlıkçı çalışıyor. Bizim ve halkın kapısı sonuna kadar herkese açık. Herkesi bu güzellikleri görmeye bekliyoruz." dedi.

Öğretmen Tuba Koçyiğit ise ilçedeki peribacalarına benzeyen oluşumların yıllardır terör olayları nedeniyle gizli kaldığını anlattı. Şimdi bölgeye rahatlıkla gelinebileceğine dikkati çeken Koçyiğit, "Buraya turist gelirse hem ekonomik hem de kültürel yönden olumlu bir gelişme olacak. Ben de buranın tanıtımı için elimden gelen çabayı göstereceğim." diye konuştu. 

Bölge sakinlerinden Salim Aktan ise ilçeye yapılacak yatırımların hem turizmin hem de bölgenin gelişmesine katkı sunacağına inandığını kaydetti.

AA Necat Hazar


Benzer Haberler & Reklamlar