Vali Kalkancı, Bakan Avcı'dan arkeoloji müzesi istedi

Vali Kalkancı, Bakan Avcı'dan arkeoloji müzesi istedi

Vali Nurullah Naci Kalkancı, Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi'ne katılmak İçin şehre gelen Bakan Nabi Avcı'ya Envanteride 30 bin kadar arkeolojik eseri bulunan Adıyaman’ın sadece bunlardan sadece bin 500 kadarını sergileyebildiğini anlattı ve kente arkeoloji müze yapılması için destek istedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Nemrut Dağı’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almasının 30'uncu yıl dönümü nedeniyle Adıyaman'daydı.

Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi'ne katılan Avcı, daha sonra Adıyaman Valiliğine geçerek valilik girişindeki şeref defterini imzaladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Adıyaman'da valilik ve belediyeyi ziyaret etti.

Vali Nurullah Naci Kalkancı'yı makamında ziyaret eden Bakan Avcı, daha önce Eskişehir'de beraber çalışma imkanı bulduğunu belirttiği Kalkancı'ya yeni görevinde başarılar diledi.

Avcı, kendisine takdim edilen çiçek ve yöresel dokuma halıyı kabul etti.

Daha sonra yaklaşık yarım saat süren basına kapalı görüşmede Bakan Avcı'nın, kent hakkında Kalkancı'dan brifing aldığı öğrenildi.

Bakan Avcı, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu'ya da ziyaret gerçekleştirdi. Basına kapalı yapılan görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü.

****

Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi

Avcı, Nemrut Dağı’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almasının 30'uncu yıl dönümü nedeniyle Türkiye Petrolleri (TPAO) Konferans Salonu'nda düzenlenen "Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, kentin tarihi turistik değerleri, zengin florasıyla, Anadolu’nun en kadim yerleşim yerlerinden birisi olduğuna işaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı,  Nemrut Dağı’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almasının 30'uncu yıl dönümü nedeniyle Türkiye Petrolleri (TPAO) Konferans Salonu'nda düzenlenen "Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, kentin tarihi turistik değerleri, zengin florasıyla, Anadolu’nun en kadim yerleşim yerlerinden birisi olduğuna işaret etti.

Adıyaman’da turizmin daha da geliştirilmesi için 58 milyon liranın üzerinde yatırım yapıldığını aktaran Avcı, Cumhuriyet tarihindeki yatırımlardan daha fazlasının AK Parti hükümeti döneminde gerçekleştirildiğini söyledi.

Yatırımları yeterli görmediklerini anlatan Avcı, kentteki müze beklentisiyle ilgili 3 salon bulunmasını öngördüklerini, kültür merkezi ve müzeyle ilgili Kalkınma Bakanlığıyla temas halinde olduklarını, imza aşamasının henüz tamamlandığını bildirdi.

Adıyaman’ın sahip olduğu potansiyelle turizmde elinde bulundurduğu payın çok daha fazlasını hak ettiğini anlatan Avcı, şöyle konuştu:

"Gerçekten deniz, kum ve güneş turizminde Türkiye belirli noktaya geldi. Ama Türkiye için bu yeterli değil. Çünkü alanımız geniş. Tarih, dini miras, kültür, gastronomi gibi aklınıza gelebilecek her alanda doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar potansiyele sahibiz. Bunları kullanmalıyız. Kullanılmadığı zaman yaşanan sorunları geçen yıl gördük ne yazık ki."

Turizmdeki toparlanmanın gösterdiği direncin ülke turizmi açısından gelişme kaydettiğini, bunun sevindirici olduğunu ancak 2016’daki dar boğazında farklı alanlarda da kendini tanıtması gerçeğiyle tanıştırdığını aktaran Avcı, "Şimdi bizim çok özelleştirilmiş tanıtımlar yapmamız lazım. Mesela Adıyaman da bu alanda önemli bir potansiyel. İnşallah tanıtım stratejimizi çeşitlendirerek pazarlarımızı da çeşitlendireceğiz." diye konuştu.

Bakan Avcı, Adıyaman’daki altyapı yatırımlarını bir an önce tamamlayarak, kenti iç ve dış turizme daha çok açmayı arzuladıklarını kaydetti.

- "Adıyman Açık hava müzesi"

TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın ise bölgenin tarih, kültür, inanç ve doğa turizmi açısından yüksek potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

Doğu ve batı medeniyetinin sentezlendiği Adıyaman’ın açık hava müzesi konumunda bulunan bir şehir olduğunu aktaran Aydın, son dönemlerdeki kalkınma hamleleriyle bu potansiyellerin daha fazla gündeme getirileceğini kaydetti.

Adıyaman’ın huzurun hakim olduğunu, bu değerli toprakların Türkiye ve dünya turizmine kazandırılmasının önemine işaret eden Aydın, kent turizminin daha etkili hale getirilmesi için bölge turizminin birbirine entegre edilmesi gerektiğini dile getirdi.

KKTC Kültür ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Adıyaman’ın sahip olduğu değerleri dünyaya tanıtmak için çıktığı yolcukta adı gibi yaman işler başarabileceğine inandığını söyledi.

Türkiye’deki dostlarını her zaman ağırlamak istediklerini dile getiren Ataoğlu, "Belki daha önce KKTC’ye gelen veya gelemeyenler vardır aranızda. Ama şunu unutmayın ki sizlerin orada bir adanız var." dedi.

Adıyaman'a Arkeoloji Müzesi talebi

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı da bilinen en eski çağlara kadar yaşam izlerine rastlanan Adıyaman’da geçmişten bugüne kadar huzur içerisinde yaşandığını ifade etti.

Envanteride 30 bin kadar arkeolojik eseri bulunan Adıyaman’ın sadece bunlardan bin 500 kadarını sergileyebildiğini anlatan Kalkancı, kente arkeoloji müze yapılması konusunda Bakan Avcı’dan destek istedi.

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise Adıyaman’ın geçmişten bugüne kadar huzurlu bir görüntü verdiğini, bin yıllardır farklı medeniyetlerin bir arada kardeşçe yaşadığı bir kent olduğuna işaret etti.
 

****

Bakan Avcı Perre Antik Kenti'nde incelemelerde bulundu

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Adıyaman'daki Perre Antik Kenti'nde incelemelerde bulundu.

Kentte bir dizi temasda bulunan Avcı, beraberindeki TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, KKTC Kültür ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Vali Nurullah Naci Kalkancı, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ile beraber, Kommagene Uygarlığı’nın 5 büyük kentinden birisi olduğu belirtilen Perre Antik Kentini gezdi.

Antik kent içerisinde bulunan mağara evleri ve civardaki bazı eserleri inceleyen Avcı, bazı mağara evlerle kaya mezarlarının da içerisine girip yakından görme imkanı buldu.

Bakan Avcı, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kültürel değerler anlamındaki zenginliğine işaret etti.

Türkiye'nin her bir yerinde birbirinden değerli hazineler bulunduğunu ifade eden Avcı, "Türkiye'nin neresinde durursanız durun 10 kilometrelik alanda arkeolojik alanla karşı karşıya kalırsınız. Adıyaman da bu anlamda zengin bir ilimiz." dedi.

Perre Antik Kenti'nin de Kommagene Uygarlığı'nın antik yerleşim merkezi olduğunu anlatan Avcı, şöyle devam etti:

"Burada gördüğünüz aile mezarları, o uygarlık hakkında önemli bilgiler veriyor. Bu antik kentin çok iyi tanıtılması lazım. Burada ayrıca mozaik buluntularımız da var. Ama ne yazık ki burası tanıtım anlamında önemli mesafeler katetmiş değil. Burası gerek yerli gerekse yabancı turistler açısından önemli bir cazibe merkezi olabilir. Bu anlamda yeni çalışmalarla burayı hareketlendirmemiz gerekir."

Bakan Avcı, bölgedeki kamulaştırma talebiyle ilgili de halkın mağduriyetinin farkında olduklarını, bölgenin sit alanı olduğu için vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilecek tadilatları dahi yapamadığını vurguladı.

Bu anlamda yapılacak kamulaştırma için ciddi kaynaklara ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Avcı, bu sorunu da kısa zamanda el birliğiyle çözmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Kerem Kocalar- Fatih Sebzeci - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar