Usta Sanatçı Cahide Keskiner vefat etti

Usta Sanatçı Cahide Keskiner vefat etti

Klasik Türk Sanatları camiasının acı kaybı: 2000 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Mevlana Büyük Ödülü'ne ve 2012 yılında Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülen usta minyatür ve tezhip sanatkârı Cahide Keskiner hayatını kaybetti.

Yaklaşık 2 yıldır kanser tedavisi gören usta tezhip ve minyatür sanatçısı Cahide Keskiner 87 yaşında vefat etti.

Mimar Sinan Üniversitesi'nde Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapan Cahide Keskiner, 1931 yılında İstanbul'da doğan Cahide Keskiner 2000 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Mevlana Büyük Ödülü'ne ve 2012 yılında Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştü.

Sanatçı Ayşe Emine Sultan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Keskiner'in "duayen hocalar" sınıfında yer aldığını belirterek, "Tamamen sanatıyla hemhal olmuş, sanatına kendisini adamış ve öğrenciler yetiştirmiş, ki onun yetiştirmiş olduğu öğrenciler şu an bizim hocalarımız. Biz onun yetiştirdiği öğrencilerin öğrencisiyiz." dedi.

Her sanat dalında alınan eğitimlerin silsileyle devam ettiğini hatırlatan Çelik, "Ben bir hocaya tabiysem onun hocası ve hocasının hocası da benim hocam sayılır. Aynı ekolden devam eder gideriz. Cahide Hanım sadece minyatür sanatında hizmet vermiş bir hoca olmaktan ziyade kişiliğiyle günümüzde en çok aradığımız, duruşuyla ve sadece sanatıyla ilgilenmesiyle gündemde olmuş çok büyük bir değerimizdi." ifadesini kullandı.

Nakkaş Semih İrteş de Keskiner'in Türk tezyini sanatlarının çok önemli bir temsilcisi olduğuna dikkati çekti.

Keskiner’in hem tezhip hem de minyatür sanatında birçok öğrenci yetiştirdiğini belirten İrteş, “Bu konularla ilgili çok kitapları var. Vefat etmeden bir sene öncesine kadar çalışmalarını sürdürdü, kendi nakkaşhanesinde eğitim vermeye devam ediyordu. Geçmiş medeniyetimizdeki kültürümüzün en önemli taşlarından biriydi. Allah rahmet eylesin." şeklinde konuştu.

Cahide Keskiner'in cenazesi yarın kaldırılacak

Tezhip ve Minyatür Sanatkarı Cahide Keskiner'in cenaze namazı 15-11-2018 Perşembe günü öğle namazını müteakip Şakirin camiinden kaldırılacak ve Karacaahmet mezarlığına defnedilecek.

CAHİDE KESKİNER KİMDİR?

(d. 1931- İstanbul  - ö. 2018 - İstanbul)

1931 yılında İstanbul'da doğdu. Tezhip ve minyatür çalışmalarına 1953 yılında, hocası Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver ile başladı. Hattat Macit Ayral'dan hat dersi, ressam Şeref Akdik'ten de resim dersleri aldı. 1965 yılında İstanbul Yıldız Porselen Fabrikasına Türk Süsleme Sanatları Uzmanı olarak atandı ve burada ilk Türk Süsleme Atölyesini kurdu. Birçok resmî ve özel kurum ve kuruluşlarda açılan kurslarda eğitim görevlisi olarak vazife aldı. 1980 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Topkapı Saray Müzesi'nde açılan Uygulamalı Türk Süsleme Sanatları Kursları'nda eğitim ve yönetim kurulu başkanlığına getirildi. 1982 yılında, daha önce halka açık eğitim praogramını yürütttüğü Mimar Sinan Üniversitesi'nde Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümü'nde öğretim görevlisi oldu.

Yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergiye katılan ve 6 kişisel sergi açan sanatçı, çeşitli kurum ve kuruluşlardan plaketler aldı. 2000 yılında, Kültür Bakanlığı Mevlana Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

Türk Süsleme Sanatlarında Desen ve Motif, Turkish Motif, Çocuklar İçin Türk Motifleri, Türk Süsleme Sanatlarında Stilize Çiçekler: Hatai, Minyatür Sanatında Doğa Çizim ve Boyama Teknikleri, Minyatürler Kitabı adında yayınlanmış eserleri bulunmaktadır.

Sanatçı Keskiner, kendi adını verdiği tezhib ve minyatür atölyesinde, öğrencileri ile çalışmalarına devam etmekteydi.

Cahide Keskiner'in Eserleri;
Türk Süsleme Sanatlarında Desen ve Motif, Tercüman Sanat ve Kültür Yayınları 1978
Turkish Motifs, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu 1989 (7.baskı 2007)
Çocuklar için Türk Motifleri ile Çizim ve Boyama Kitabı, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı 1990
Türk Süsleme Sanatlarında Stilize Çiçekler: Hatai, T.C. Kültür Bakanlığı 2000 (2. baskı 2002)
Minyatür Sanatında Doğa Çizim ve Boyama Teknikleri, T.C. Kültür Bakanlığı 2004

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar