UNESCO'nun Göbeklitepe kararı Şanlıurfalıları sevince boğdu

UNESCO'nun Göbeklitepe kararı Şanlıurfalıları sevince boğdu

Şanlıurfa'da 12 bin yıllık geçmişe sahip tapınakların keşfedildiği Göbeklitepe'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasının sevinci yaşanıyor.

Göbeklitepe'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi,  "Şehir olarak tarihi bir kent olduğumuz Göbeklitepe özelinde artık dünyaca kabullenilerek, tescillenmiş oldu." dedi.

 Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, bugünün Şanlıurfa açısından tarihi bir gün olduğunu vurgulayarak, ilk defa şehirdeki bir eserin dünya miras listesine alındığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi olarak üzerlerine düşen her hizmeti Göbeklitepe ile buluşturduklarını vurgulayan Çiftçi, yerli ve yabancı turistin ilgisinin bundan sonra da artarak devam edeceğine inandığını dile getirdi.

Nihat Çiftçi: Beklediğimiz bir karardı

Göbeklitepe'nin listeye alınması için çok gayret gösterdiklerini anlatan Çiftçi, şöyle konuştu:

"Listeye alınması için çok gayret gösterdik, beklediğimiz bir karardı. UNESCO'nun son gözlemci heyeti geldiğinde olumlu rapor vereceğine kanaat getirmiştim. Şehir olarak tarihi bir kent olduğumuz Göbeklitepe özelinde artık dünyaca kabullenilerek, tescillenmiş oldu. Göbeklitepe özelinde şehrimiz de diğer bir çok tarihi unsuruyla bundan sonraki dönemde ön plana çıkacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ekiplerine ve yereldeki tüm yöneticilerimize bu manada gösterdikleri çaba ve gayret için çok teşekkür ediyorum."

Fevzi Demirkol: Bizi, dünya ile buluşturan değerimiz"

Arkeolojik alanın içerisinde bulunduğu Haliliye ilçesinin Belediye Başkanı Fevzi Demirkol da Göbeklitepe'nin uluslararası alanda tanıtımı açısından listeye alınmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Göbeklitepe için bundan sonra da bilinçlendirme faaliyetlerini sürdüreceklerini vurgulayan Demirkol, belediye olarak bölgeyi tüm dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini ifade etti.

Göbeklitepe'nin ününe ün kattığını anlatan Demirkol, şöyle devam etti:

"Göbeklitepe, insanlığın bilinen en eski tarihi yapıtı. Göbeklitepe, bizim zenginliğimiz, bizi bütün dünyayla buluşturan bir değerimiz. Bu anlamda daha önceden çeşitli etkinlikler düzenledik, düzenliyoruz ve düzenlemeye devam edeceğiz. Bugün bir ilke imza atıldı. Göbeklitepe'yi gelen tüm yabancı turistlerimizin gittikleri ülkelerde anlatmalarını ve kültürel etkinliklerinde kullanmalarını istiyoruz. Şimdiden misafirlerimize, dünyanın en eski yapıtının tanıtımında uluslararası alanda katkı sunacakları için teşekkür ediyorum."

Ahmet Eşref Fakıbaba : Milletimize hayırlı olsun

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Göbeklitepe'nin listeye alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bahreyn'de devam eden UNESCO toplantısında Göbeklitepe'miz UNESCO Kültür Mirası Listesine girdi. Şanlıurfa'mıza, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Göbeklitepe'nin miras listesine alınması kentteki sivil toplum kuruluşları, yerli ve yabancı turistler tarafından sevinçle karşılandı.

Müslüm Çoban: Turizmciler, otelciler ve rehberler olarak büyük heyecanımız var

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göbeklitepe'nin dünyanın en önemli tarihi alanlarından birisi olduğunu söyledi.

Özellikle ilkbahar döneminde anıt alanının ciddi bir ziyaretçi kitlesini ağırladığını belirten Çoban, her geçen yıl Göbeklitepe'ye olan ilgi ve alakanın arttığını kaydetti.

Çoban, Göbeklitepe'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasının hem kenti hem de bölge turizmini olumlu etkileyeceğini vurgulayarak, "Şu an Göbeklitepe'yi çoğunlukla yerli turist grupları ziyaret ediyor. Ancak asıl listeye girdiği için bütün tur acenteleri Göbeklitepe'yi tur programlarına alacaktır. Göbeklitepe'nin asıl listeye alınması hem Şanlıurfa hem de bölge turizmi açısından büyük önem taşıyor. Turist sayısında büyük bir artış olmasını bekliyoruz. Turizmciler, otelciler ve rehberler olarak büyük heyecanımız var. " diye konuştu.

Ordu'dan ailesiyle Göbeklitepe'yi ziyarete gelen öğretmen Murat Işık da anıt alanının geçici listede olduğunu duyduğunu ve çok merak ettiği için görmeye geldiğini söyledi.

Göbeklitepe'nin asıl listeye geçmesinin herkesi memnun ettiğini anlatan Işık, "Geldiğimize çok memnun olduk, çok beğendik. Ayrıca bugün kalıcı listeye alınması da bizi çok sevindirdi. Çünkü ilk tapınak yeri olması burayı daha önemli bir hale getiriyor. Dünya için ortak bir kültür anlamında birleşmemizi sağlayacaktır. Ülkemiz için faydalı olacağını düşünüyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığına çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar