Troya Antik Kentini yakında engelliler de gezebilecek

Troya Antik Kentini yakında engelliler de gezebilecek

Antik kentin büyük kısmını engellilerin ziyaret etmeleri amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde oluşturulan 1100 metrelik yürüyüş yolunda engelli ziyaretçilerin faydalanacağı yönlendirme levhaları da yer alacak.

Çanakkale'nin merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içerisinde bulunan, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti, hazırlanan özel "yürüyüş yolu" ile engelliler için de ulaşılabilir hale gelecek.

Antik kentteki arkeoloji kazıları kapsamında yeniden düzenlenen alanda oluşturulacak yeni yol, özellikle antik kente gelen engellilerin bölgeyi ziyaretlerini kolaylaştırmak amacıyla tasarlandı. Ahşap travers kaplamalı yol, kiriş, kolon ve beton ayaklarla desteklenecek.

Bin 100 metrelik yürüyüş yolunda engelli ziyaretçilerin faydalanacağı yönlendirme levhaları da yer alacak.

Prof. Dr. Rüstem Aslan: Antik kentin büyükkısmını engelliler  ziyaret edebilecek

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentteki kazıların İÇDAŞ sponsorluğunda devam ettiğini belirtti.

Troya Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne kabulünün 20. yılı dolayısıyla ilan edilen "2018 Troya Yılı" dolayısıyla bölgeye olan ilginin arttığını ifade eden Aslan, Troya'nın engelli vatandaşların da ziyaret edebildiği bir merkez haline dönüşmesi için çalışma yaptıklarını vurguladı.

Aslan, bunun için Türkiye'deki en önemli örnek kabul edilebilecek yürüyüş yolu projesini hayata geçirdiklerini ve çalışmalara başladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu yıl antik kentin geniş kapsamlı çevre düzenlemesi yapılıyor. Bu düzenlemeyle birlikte dijital bir bilgilendirme sistemini hazırlıyoruz. Troya gezi yollarındaki çevre düzenlemeleri kapsamında ise belki Türkiye'de ilk kez antik kentin büyük kısmını engellilerin ziyaret etmeleri amacıyla çalışma yapıyoruz. Yapılacak çalışma ile burası aynı bir müze ziyaret ediliyor gibi dolaşılabilecek. Yani kişi içeriye girdiğinde ziyaret ettiği alan ile ilişkisi kalıntılar anlamında sıfıra indirgenmiş olacak. Tabiri caizse biz burada ziyaretçilerin ayağının altına kırmızı bir halı sermiş oluyoruz. Tabii bu çalışmalar Troya Antik Kenti'ni, Troya Müzesi'nin açılışına hazırlayan çalışmalar."

- "Troya'daki gezi yolu bir kilometrenin biraz üzerinde olacak"

Troya'daki çevre düzenlemesinin ve Troya'nın engelli bireyler için gezilebilir bir yer olmasının çok önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Aslan, şöyle devam etti:

"Aynı zamanda antik kent için hazırlanan dijital sistem ile Troya'nın daha algılanabilir daha anlaşılabilir bir yer olmasına dönüşmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Buradaki en önemli çıkış noktası Troya Müzesi. Troya'daki gezi yolu bir kilometrenin biraz üzerinde olacak. Bu yolun özellikle yüzde 70'lik kısmı engellilerin çok rahatlıkla gezebileceği, dolaşabileceği aynı zamanda dijital sistem ile de antik kenti rahatlıkla anlayabileceği bir yere dönüşecek."

- "Engelliler sadece tahta ata kadarki bölüme ulaşabiliyorlardı"

Prof. Dr. Aslan, önceki yıllarda engelli bireylerin antik kentte gezebildikleri alanın son derece kısıtlı olduğuna dikkati çekti. Aslan, şunları kaydetti:

"Önceki yıllarda engelli bireyler sadece antik kentin kapı girişinden, Troya'nın simgesi tahta ata kadarki bölüme ulaşabiliyorlardı. Sadece bu bölge rahatlıkla gezilebilir konumdaydı. Ancak Troya sadece bu alandan ibaret bir yer değil. Çok büyük bir kent burası. Biz bu çalışmayla engellilerin Troya'nın daha büyük bölümünü ziyaret etmelerini amaçladık."

Aslan, projenin hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de kazı ana sponsoru İÇDAŞ'ın destekleriyle hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.

Burak Akay- AA


Benzer Haberler & Reklamlar