Tarsus’taki Roma Yolu kapatılarak korumaya alındı

Tarsus’taki Roma Yolu kapatılarak korumaya alındı

Mersin'in Tarsus ilçesinde 4 yıl önce apartman inşaatı yapılması planan alanda sondaj kazısında ortaya çıkarılan Roma Yolu, Anıtlar Kurulu kararı ile koruma amaçlı olarak arkeologlar gözetiminde, özel yalıtım malzemeleri ile kaplanarak toprağa gömüldü.

2015 yılında Tarsus'ub Caminur Mahallesi’nde 3. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunan alanda gerçekleştirilen sondaj kazısında bazalt taştan, poligonal teknikte inşa edilmiş antik yol ortaya çıkarılmıştı.

Roma dönemi ve İslami dönemlerini de kapsayan bulgulara rastlanılan alanda ödenek gelmediği için arkeolojik kurtarma çalışmaları yapılmadı. Aradan geçen zaman için alanın yanında bulunan Avşarlar Apartman Sakinleri kazı alanının tehlike doğurduğunu belirterek Adana Anıtlar Kuruluna başvuruda bulundu.

Yapılan başvuruda araç trafiği ve yaya yolunun darlaştığı ve açılan kazı yerinde de gün geçtikçe göçükler oluşması tehlikeye davetiye çıkardığı söylendi.

Anıtlar Yüksek Kurulunca alınan karar doğrultusunda Roma yolunun üzerinin zarar görmeden kapatılmasına karar verildi.

Mersin Müzesi Müdürlüğüne bağlı arkeoloklar gözetiminde yapılan kapatma işleminde özel pedli kumaşlar kullanıldı. Alana döşenen kaplamaların ardından aan kumla kapatıldı.

“Deniz kapısı olarak bilinen tarihi Kleopatra Kapısı’nın 215 metre kuzeydoğusunda ve kapı ile aynı aksta ortaya çıkan kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzantı veren bazalt taştan yapılan yolun, antik dönem Tarsus kentinin hemen güneyinde yer alan Regma (Aynaz) Gölü ve Kydnos (Berdan) Nehri vasıtasıyla Akdeniz deniz ticaretine ve Mersin güzergahına ulaşımı sağlayan şehrin merkezindeki ana arterlerden birisi olduğu anlaşılıyor.”

tarsushaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar