Sivas Sikkeleri kitabı Sivas Arkeoloji Müzesinde tanıtıldı

Sivas Sikkeleri kitabı Sivas Arkeoloji Müzesinde tanıtıldı

Sivas Kültür ve Turizm Müdürlüğünün "1000 Temel Eser" Projesi kapsamında hazırlanan "Sivas Sikkeleri" kitabı tanıtım toplantısı düzenlendi.

Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Arkeoloji Müzesi'nde yapılan tanıtım toplantısındaki konuşmasında, Sivas'ın kadim bir şehir olduğunu ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi.

Şehirlerde kalıcı olanın kültür ve medeniyet olduğunu vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

"Kültür ve medeniyeti oluşturan da kitaplar, eserlerdir. Bunların bir şekilde derlenip toplanıp gelecek nesillere aktarılması gerekiyor. Sivas gibi bir şehrin olağanüstü kültürel zenginlikleri var. Bu kitap bunu bir kez daha tescil ediyor. Kitabın yazılmasında ve basılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kitapta 20 yıllık bir emek var ve ortaya da çok güzel bir eser çıktı. Hangi medeniyetlerin Sivas'ta yaşadığını ve hangi paraları bastığını, paraların üzerinde nelerin yazdığını görebiliyoruz. Bir anlamda o dönemin fotoğrafı çekilmiş olacak. İncelenmesi ve okunması kolay, gecelecek nesillere de rehber olacak bir kitap."

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü de kitabın çok büyük emekle hazırlandığını belirtti.

Bu kitabın "1000 Temel Eser" Projesi kapsamında ve ORAN Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla basıldığını aktaran Pürlü, "Kitap 10 bölümden oluşuyor ve yaklaşık 172 sikke kitapta yer alıyor. Kitapta dönemin hükümdarları da anlatılıyor. Gleceğin araştırmacıları bu kitaptan çok yararlanacak. Sivas kültürü için çok önemli bir kazanım oldu." diye konuştu.

Kitabın yazarı Koray Gürleyük ise çocukluğundan beri hayali olan bir kitabı yazdığını aktardı. Kitapta çok önemli sikkeler olduğunu vurgulayan Gürleyük, şunları kaydetti:

"Sivas tarihinin boş olmadığını tek başına anlatabilen bir eser. Türkiye'de hiçbir ilin bu şekilde ve bu nitelikte bu eseri yok. Milattan önceki dönemden cumhuriyet tarihine kadar olan Sivas'ın sikkeleri kitapta yer alıyor. Bunu yapmak bize nasip oldu. Akademik ve profesyonel bir çalışma kitabı değil, herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış bir kitap. Memleketimiz için hayırlı olsun. Desteği olan herkese çok teşekkür ediyorum."

İlk etapta bin tane bastırılan kitap, üniversite kütüphanelerine, tüm il halk kütüphanelerine ve konuyla ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtılacak.

AA


Benzer Haberler & Reklamlar