Şirince'de zemine döşenen Kelime-i Tevhid yazılı taşlar müzeye kaldırıldı

Şirince'de zemine döşenen Kelime-i Tevhid yazılı taşlar müzeye kaldırıldı

Yere döşeli Kelime-i Tevhid taşı koruma altına alındı. Sosyal medyada "Kelime-i Tevhid yazılı taşın bir dükkanın zeminine yerleştirilmesine" yönelik tepkiler üzerine fark edilen Osmanlı dönemine ait kitabe parçaları müzede korumaya alındı.

İzmir'in Selçuk ilçesinde bir dükkan zemininde yer alan ve üzerine basıldığı bildirilen Kelime-i Tevhid yazılı taşın, bulunduğu yerden sökülerek Efes Müzesi Laboratuvarına taşındığı bildirildi.

Sosyal medya üzerinden gösterilen tepkiler üzerine yetkililer harekete geçti.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Şirince Mahallesi'nde bir dükkan zemininde yer alan ve taban döşemesi olarak kullanılan bir mezar taşının üzerine basıldığının bildirilmesi üzerine Efes Müzesi Müdürlüğü ekiplerince mekanda incelemeler yapıldı.

İslami dönem mezar taşı kitabeleri olduğu anlaşıldı

İncelemelerde üzerinde "Kelime-i Tevhid" yazan İslami dönem mezar taşı olduğu anlaşılan iki yazıt bulunduğu, bunlardan birinde iki bant halindeki yazıların oldukça aşındığı ve silindiği tespit edildi.

İnceleme sonrasında taşların üzerine basılmaması için tedbirler alındı ve Selçuk Belediyesince mezar taşları bulunduğu yerden alınıncaya kadar dükkanın geçici olarak kapatılması sağlandı.

Tarihi kitabe parçaları Efes Müzesi Laboratuvarına kaldırıldı

Aynı gün restoratör eşliğinde mezar taşlarının bulunduğu iş yerine gidilerek taşlar zarara uğratılmadan sabitlenmiş oldukları zeminden çıkartıldı ve Efes Müzesi Laboratuvarına taşındı.

Müze laboratuvarında temizlik ile bakımları yapılan mezar taşları tasnif ve tescilleri yapılmak üzere koruma altına alındı.

 Meriç Ürer-AA


Benzer Haberler & Reklamlar