Shanghai Archaeology Forum Research Award ödülü Hattuşa'ya verildi

Shanghai Archaeology Forum Research Award ödülü Hattuşa'ya verildi

Dünya arkeoloji mirasını korumaya ve değerlendirme amacıyla 2013 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin Bilimler Akademisi bünyesinde kurulan, Shanghai Arkeoloji Forumu'nun iki yılda bir verdiği Olağanüstü Bilimsel Sonuçlar Ödülüne Hattuşa antik kenti kazılarını layık gördü.

UNESCO'nun "Dünya Mirası" ile "Dünya Belleği" listelerinde yer alan tek antik şehir unvanına sahip, Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa antik kentinde 113 yıldır sürdürülen arkeolojik kazı çalışmaları, Çin Halk Cumhuriyeti Bilimler Akademisince verilen "Olağanüstü Bilimsel Sonuçlar Ödülü"nü almaya hak kazandı.

Çorum Valiliğinden yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığının izinleri çerçevesinde Çorum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile koordineli olarak Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden Prof. Dr. Andreas Schachner başkanlığında süren Hattuşa arkeoloji kazısının, Çin Halk Cumhuriyeti Bilimler Akademisine bağlı Shanghai Archaeology Forumu tarafından iki yılda bir verilen "SAF Research Award"a (Olağanüstü Bilimsel Sonuçlar Ödülü) layık görüldüğü belirtildi.

Kazı başkanı Prof. Dr. Andreas Schachner'in, ödülü, 13-18 Aralık'ta Çin'in Şangay kentinde düzenlenecek törende alacağı kaydedilen açıklamada, "UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Hititler'in Başkenti Hattuşa kazıları ile bilim dünyasına her yıl yeni bilgiler sunan Boğazköy Kazı Başkanı Andreas Schachner ve kazı ekibini başarılı çalışmalarından dolayı kutlarız." ifadelerine yer verildi.

- Olağanüstü Bilimsel Sonuçlar Ödülü

Açıklamada, Shanghai Arkeoloji Forumunun, 2013 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin Bilimler Akademisi bünyesinde kurulan, dünya çapında araştırmaları destekleyen ve dünya arkeoloji mirasını korumaya ve değerlendirmeye çalışan bir kuruluş olduğu belirtildi.

"SAF ödülleriyle, günümüz ve geleceğe ışık tutan yeni bilgi üreten, yenilikçi metotlar kullanan olağanüstü başarılı araştırmalar yürüten bireyler ve kurumlar ödüllendirilmektedir." ifadesinin yer aldığı açıklamada, ödüllerin amacının, arkeolojik araştırmaların yenilikçiliği ile toplumsal farkındalığı sağlamak, arkeoloji, kültür varlıklarının korunması yönünde uluslararası ortak çalışmaları desteklemek olduğu vurgulandı.

Gazi Nogay - AA


Benzer Haberler & Reklamlar